Jak správně sušit prádlo během zimy?

Žádnou vůní nedosáhnete toho, aby vaše prádlo vonělo stejně jako to, které usušíte na sluníčku. Nemluvě o tom, že na slunci schne nejrychleji. Ačkoliv byl letošní podzim na teplo od slunce poměrně štědrý, dostáváme se do fáze, kdy budeme muset sušení prádla venku odložit. Je na čase přemístit se do svých domovů, kde může být sušení prádla v zimě docela problém. I proto vám dnes řekneme, jak na sušení prádla v zimě.

Sušák vždy a všude

Nejsnadnějším způsobem sušení prádla v zimě je sušení na sušáku. Jde o jednu ze základních pomůcek, které by neměly chybět v domácnosti nikoho z nás. Na trhu si můžete vybírat z nejrůznějších kousků. Spíše než na cenu se zaměřujte na kvalitu provedení. Nejlevnější sušáky vás ve výsledku vyjdou dráž než jeden kvalitní, protože se během pár týdnů rozbije a vy budete muset kupovat nový. Při výběru vhodného sušáku myslete hlavně na to, jakou nosnost by váš sušák měl mít. To se odvíjí podle počtů členů vaší domácnost, ale i na vaší spotřebě prádla a četnosti praní. Pokud perete prádlo pětičlenné rodině a velmi často jsou součástí vašeho prádla těžké zimní kousky ze sportu, pravděpodobně budete muset pořídit sušák s vyšší nosností.

O tom, jaký sušák pořídíte, rozhoduje také prostor, do kterého se bude muset vejít. Budete ho mít v prostoru napevno, nebo jej budete po každém sušení prádla v zimě uklízet? Vybírat si můžete mezi vertikálními sušáky s výklopnými nebo výsuvnými bočnicemi. Do menších bytů se pak mohou hodit sušáky patrové či věžové. Z kovových „šňůr“ by se neměl loupat lak, aby nedošlo k nenávratnému poškození vašeho prádla.

Sušení prádla v zimě? Pozor na plíseň

Nezáleží na tom, zda bude váš sušák na sušení prádla v zimě široký nebo vysoký. Zcela zásadní roli totiž hraje jeho umístění ve vašem interiéru. Prádlo sušte v co nejméně vlhké místnosti, kde můžete jak topit, tak i větrat. I proto v koupelně prádlo raději nesušte. Stejně tak sušák s prádlem nedávejte do své ložnice – zvlhčování suchého zimního vzduchu mokrým prádlem není příliš zdravé pro váš organismus.

Nemluvě o tom, že i dýcháním vzduch zvlhčíte, a sušení prádla tak prodloužíte. Sušák umístěte dál od stěn i oken, kolem prádla by měl proudit dostatek vzduchu. Prádlo nenechávejte ani těsně vedle topení. Při sušení používejte kolíčky, prádlo potřebuje dostatek prostoru, aby kolem něj proudil vzduch, proto he nepřekládejte. Jestliže nemáte prostory vhodné k sušení, investujte do odvlhčovače a odvětrávání místnosti.

Nepřehlédněte: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy

Co dělat, když je málo místa, ale i času?

Sušička se může stát způsobem, jak vyřešit problém se sušením prádla v zimě. Pokud ale chcete vyhrát boj proti vlhkosti při sušení stoprocentně, je třeba sušičku umístit do dobře větraných prostor. Sušička by měla být půl metru minimálně od pračky, sprchy, vany či umyvadla. Vybírat si můžete z kondenzační sušičky, která je v Česku dostupnější. Nebo z ventilační, která je v naší zemi méně používanou variantou. 

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu