Každý člověk vyprodukuje v průběhu jednoho dne až 2 litry tekutin. Proto není divu, že se vlhkost vyskytuje i v našich domovech. Další vlhkost se do vzduchu dostává z vaření, koupání, sprchování, ale také mytí nádobí. Tak jako přílišná vlhkost, ani úplné sucho není pro lidské zdraví ideální. I proto vám dnes řekneme, jak správně větrat.
Ačkoliv není dobré mít domov příliš vlhký (přílišná vlhkost vede ke vzniku nebezpečných plísní), není dobré mít doma ani sucho. Suchý vzduch plný oxidu uhličitého totiž našemu zdraví rozhodně nepřidá. Ba naopak – ve spojení s přetopeným bytem je problém v podobě snížené imunity na světě. Protože čím je v pokoji teplejší vzduch, tím více vlhkosti pojme.
Čtěte také: Radiátory jako nové aneb naše tipy na to, jak je natřít
Nová okna – jsou opravdu tak skvělá?
V dřívějších dobách byla netěsnící dřevěná okna standardem, na který byli všichni zvyklí. Lidé doma tímto způsobem nevědomě udržovali neustálý přívod čerstvého vzduchu. Bohužel, velkou nevýhodou netěsnících oken byly velké tepelné ztráty, které se vždy objevily současně s vyúčtováním.
Současná moderní plastová okna mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Na tato okna ovšem občas každý nadává. A proč? Protože se taková okna občas rosí. Víte, proč se tomu tak děje? Ve vzduchu je příliš mnoho vlhkosti. A jak tento problém můžete vyřešit? Velmi jednoduše. První pomocí, která by měla být pravidlem, je pravidelné větrání, které se postará o pravidelnou výměnu vzduchu v místnosti. Optimální hodnota vlhkosti vzduchu v obytných prostorech by měla být kolem 50 procent.
Nepřehlédněte: Chcete se dobře vyspat? Poradíme vám, jaké povlečení si vybrat
Jak správně větrat, abyste byli fit?
Způsobů, jak můžete větrat, je hned několik. Úplně ideální je v zimě větrat rychle a důkladně. Každé ráno i večer byste měli otevřít dokořán všechna okna tak, abyste vytvořili průvan, po pár minutách můžete okna zavřít. Studený vzduch se v případě, že topíte, ohřeje rychle zpět.
Autorský text