Bereme je s sebou na pláž k moři, na lehátko k bazénu i na břeh k rybníku či jezeru. O čem je řeč? O plážových osuškách a ručnících. Spoléháme se na ně nejen pro jejich pohodlnost, ale také pro jejich savost. Bohužel písek, sůl, chlór či opalovací krémy mohou způsobit vyblednutí jejich barev, skvrny a další potíže. I proto je důležité vědět, jak o osušky a ručníky správně pečovat.
Často podceňovaný první krok
Zdá se to samozřejmé, ale není. Péče o plážové ručníky a osušky začíná tím, že je po každém použití dobře vytřepete a usušíte. Silným protřepáním z nich alespoň částečně odstraníte písek a další nečistoty. Učiňte tak i s ještě vlhkým ručníkem, poté ho pověste, aby zcela uschnul, a následně ho protřepejte ještě jednou.
Neodstřihávejte štítek s údaji o péči
I když vám může připadat neestetický, vyplatí se štítek z ručníku či osušky neodstraňovat. Jsou na něm totiž informace o obsahu vláken, které využijete při praní.
Zatímco klasické plážové osušky jsou vyrobeny z husté a savé bavlny, lehké osušky se skládají ze syntetického mikrovlákna. Podle materiálu a barvy se pak odvíjí prací cyklus.
Ošetření skvrn
Než plážové ručníky a osušky vložíte do pračky, zkontrolujte, zda na nich nejsou skvrny nebo zda nezměnily barvu. Pokud uvidíte tmavé skvrny od samoopalovacích přípravků, zažloutnutí od opalovacích krémů nebo jakékoli další skvrny, před obvyklým praním skvrny nejprve ošetřete.
Opalovací krémy obsahují chemické látky, které mohou reagovat s tvrdou vodou a způsobit nevzhledné zabarvení čerstvě vypraných ručníků. Chcete-li před praním odstranit opalovací krém, nastříkejte na skvrnu odstraňovač skvrn na bázi kyslíku nebo enzymů a před vhozením do pračky skvrnu vydrhněte kartáčem s měkkými štětinami.
Samoopalovací přípravky obsahují barviva, která mohou ručníky trvale znečistit. Nejprve místo opláchněte studenou vodou. Poté smíchejte roztok bělidla na bázi kyslíku s vodou v umyvadle a skvrnu do něj ponořte alespoň na osm hodin.
Masné skvrny od opalovacích olejů nebo jídla vyžadují posypání jedlou sodou, která se na skvrnu aplikuje po dobu patnácti minut. Poté přidejte odstraňovač skvrn a vyperte jako obvykle.
Praní
Ručníky a osušky potřebují při praní prostor, aby byly opravdu čisté. Ideálně je perte samostatně nebo s prádlem stejné barvy a ze stejného materiálu.
Zvolte prací prostředek, který obsahuje dostatek enzymů na rozbití nečistot a skvrn. Nastavte pračku na běžný prací cyklus a maximální teplotu, kterou můžete podle štítku na ručníku či osušce použít.
Pokud plánujete sušit ručníky v sušičce, zvolte cyklus snímání vlhkosti. Při tomto cyklu se sušička sama zastaví, když jsou ručníky suché, aby nedošlo k jejich nadměrnému vysušení a porušení vláken. Pokud nemáte cyklus s detekcí vlhkosti, měl by vám stačit běžný cyklus nastavený na střední teplotu.
Jak často prát plážové ručníky
Při dovolené u moře i koupání u bazénu ručník přijde do styku s tělesnými nečistotami, bakteriemi i nečistotami z okolního prostředí. Proto by se v ideálním případě měla plážová osuška prát po každém použití.
Na dovolené to však nemusí být možné. Proto mezi jednotlivými použitími alespoň nikdy nezapomeňte nechat ručník důkladně usušit na slunci.
Péče o plážové osušky a jejich „opravy“
Plážové ručníky mohou používáním a dlouhodobým vystavením slunci, slané vodě a chlóru v bazénu snadno vyblednout.
Nikdy nepoužívejte na ručníky bělidlo s obsahem chlóru, protože by mohlo oslabit vlákna a ještě více vyblednout tkaninu. U bavlněných ručníků používejte raději bělidla na bázi kyslíku a vždy si přečtěte etikety výrobků a dodržujte doporučení.
Pokud chcete barevné ručníky oživit, použijte barvu na textil, která obarví celý ručník. Bílé ručníky lze po několika sezónách používání rozjasnit také tak, že je na několik hodin namočíte do směsi vody a jedlé sody.
Několik tipů na závěr
- Před praním ručníku se ujistěte, že jste z něj odstranili co nejvíce písku. Větší množství písku může ucpat filtry pračky a způsobit poruchu.
- Nové ručníky vždy perte samostatně. Ačkoli je většina ručníků stálobarevná, nové ručníky mohou během několika prvních pracích cyklů pustit barvu.
- Ručníky nikdy neperte s jinými tkaninami, které přitahují žmolky.
- Chcete-li maximalizovat savost, vynechejte aviváže. Místo toho přidejte do cyklu máchání šálek destilovaného bílého octa, který odstraní zbytky pracího prostředku.
- Před vložením ručníků do sušičky se vždy nejprve snažte vypořádat se skvrnami. Teplo ze sušičky skvrny „usazuje“, takže je velmi obtížné je pak odstranit.
- Proč jsou plážové ručníky po sušení na šňůře tvrdé? Sůl a tvrdá voda mohou způsobit ztuhnutí tkaniny u bavlněných plážových osušek. Rychlé prosušení v sušičce při nízké teplotě je změkčí a obnoví jejich nadýchanost.
- Na konci léta všechny plážové ručníky a osušky vyperte a usušte. Pokud chcete ušetřit místo, srolujte je do ruličky a uložte do suché skříně nebo do uzavíratelného plastového boxu. S příchodem léta uložené ručníky před použitím načechrejte v sušičce, abyste dosáhli maximálního pohodlí a absorpce.
Zdroj: marthastewart.com, cleanmyspace.com