Jak upravit koupelnu pro seniory a zdravotně handicapované? Poradíme vám!

koupelna (zdroj foto: freepik.com)

Skupina seniorů, prarodičů a zdravotně více či méně handicapovaných je rozhodně velká. Už jste někdy zkoušeli vylézt z vany, když vás bolí záda? Je asi jasné, že výše jmenované skupiny lidí budou potřebovat některé úpravy koupelny, aby ji vůbec mohli používat. A nemyslete si, že se vás to netýká. Snad každému se může stát, že některý z prarodičů bude potřebovat pomoc a vy si ho nastěhujete domů. Potom je úprava koupelny nasnadě…

Na trhu naštěstí jsou produkty, které jsou flexibilní, dobře vypadají a poskytují potřebný komfort a oporu, pokud tělo neslouží tak, jak by mělo.

Bezbariérová sprcha

Ideálním řešením pro bezbariérové koupelny jsou sprchové kouty, které tvoří pouze bezpečnostní sklo a potřebný počet vzpěr podle typu konkrétního koutu. Instalují se přímo na podlahu, takže uživatel nemusí překonávat žádné překážky v podobě prahové lišty, jak to běžně u sprchových koutů v konstrukci bývá.

Velikost sprchového koutu je možné nechat vyrobit na míru a doplnit jej o sklopné sedátko, které ocení i zdraví lidé. Pokud je zachována šířka vstupních dveří 1 metr, umožní se tak vjezd i pro invalidní vozík. Je třeba dbát i na bezpečnost, takže určitě použijte protiskluzové dlaždice a kvalitní odtok, který zvládá odvést potřebné množství vody.

Podpůrné pomůcky

Koupelna by měla obsahovat dostatečné množství záchytných pomůcek, které umožní bezpečný pohyb a snadnější vstávání. Madla a držadla je vhodné umístit například vedle toalety, umyvadla, do sprchového koutu nebo na zeď u vany. Pro seniory a handicapované jsou nezbytností, ale určitě je ocení i zdraví lidé, například při uklouznutí nebo nevolnosti. Do van se vyrábějí také speciální sedátka nebo je možné koupit sedací vanu. Podpůrné pomůcky se vyrábějí v nejrůznějších tvarech, velikostech i provedení, takže se dají koupit takové, aby se do interiéru koupelny přesně hodily.

Speciální baterie

Skvělým řešením pro bezbariérovou a bezpečnou koupelnu jsou termostatické baterie s pojistkou. Uživatele dokážou ochránit před opařením, a navíc jsou úsporné – termostat pomáhá snížit množství spotřebované vody i energie potřebné na její ohřev. Tyto baterie fungují na principu automatického míchání vody. Ovládání je jednoduché a bezpečné, nastavíte pouze teplotu vody a sílu průtoku. „Snadné“ baterie bývají navíc opatřeny omezovačem horké vody, což ocení též rodiče malých dětí.

Pohodlné WC

Při výběru toalety hraje roli také její výška. Standardem je 40 centimetrů od země, ale závěsné toalety můžete posadit výše nebo níže, dle potřeby.

Zkrátka, speciální vybavení do koupelny se hodí i pro rodiny s malými dětmi, a i lidé bez handicapu mohou ocenit jeho komfort.

Autor: Vlastimil Vachta
Prohlédnout si všechny fotografie (6)

Mohlo by Vás zajímat​