Jak ušetřit elektřinu, a přesto se v horkých nocích vyspat?

Když ve dne pálí slunce, v noci sálají teplo vyhřáté domy a silnice, je těžké doma přestát noc a aspoň trochu se vyspat. Zde jsou některé vychytávky, které můžete použít místo klimatizací a větráků.

Chytré nátěry

Jde o nátěry, které dokáží odrážet světlo a teplo. Obvykle se využívají reflexní nebo termoizolační nátěry střech a fasád. V těchto nátěrech bývají třeba mikrokuličky z keramiky, které zvládnou odrážet vysoké procento slunečního záření a tepla. Exteriérové termoizolační nátěry propouštějí páry, jsou antikondenzační, většinou se samočistícím efektem nebo omyvatelné.

Solární komíny

V zásadě jde o vertikální šachtu, kterou obvykle tvoří transparentní díl, kudy proudí teplo/světlo, plus absorbér, který se přitom zahřívá. Jakmile se komín zahřeje, teplota uvnitř něj se zvýší oproti teplotě okolí, a tak dochází ke stoupání teplého vzduchu komínem a odsávání vzduchu z objektu. U nás se tohoto řešení zatím prakticky nevyužívá.

Fólie a rolety

Pravidlo zní – čím víc „ven“ umístíte sluneční zábranu, tím lépe. Předokenní rolety zabraňují vstupu infračerveného záření, ve velkém zachycují teplo a propustnost světla si určujete sami. Vnitřní stínění sice brání světlu, ale nezadržuje tolik tepla z rozpálených skel.

Zelené střechy

Tyto střechy potřebují pečlivou instalaci a výběr podloží. Designovány mohou být pro péči nebo jako bezúdržbové. Fungují jako termoizolace – v létě brání přehřívání střech, a také tomu, aby dům sálal teplo v noci do okolí, v zimě naopak udržují v domě teplo. Poslouží též jako zvuková izolace a zachycují nečistoty ze vzduchu. Skvěle pracují s dešťovou vodou, tu dočasně zadržují a postupně odpařují.

Stromy u domu

Dalším „přírodním“ řešením jsou stromy. Jsou schopny absorbovat až polovinu dopadajícího tepla. Strom, který má korunu o průměru 10 metrů, má stejný účinek jako klimatizace s výkonem 22,4 kW. Takový vzrostlý listnáč dokáže snížit teplotu asfaltové cesty pod ním až o 20 °C! Jestliže roste u domu, teplotu v domě srazí až o 5 °C. Raději je ale sázejte alespoň 5 metrů od domu, i kvůli růstu kořenů.

Květiny v interiéru

Květiny jsou vítaní pomocníci, dokáží příjemně zvlhčit a pročistit vzduch. Nejvhodnější je pěstovat bujně rostoucí rostliny v květináčích nebo v hydroponii. Doporučuje se například šáchor, filodendron nebo šeflera. Nejlepší je v noci květiny rozmístit kolem lůžka. Abyste pocítili jejich účinek, v každé místnosti by mělo být 6 až 8 rostlin.

Nejúčinnějším způsobem ochlazení je určitě kombinace všech možných dostupných metod. Je jasné, že v panelákovém bytě si nepořídíte ani nátěr fasády, okolo rostoucí stromy nebo zelenou střechu. Ale rolety či květiny? Proč ne?

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu