Vlastní bydlení je sen, ale dřív nebo později se dostaví rozčarování. Většinou se točí kolem jediné věci – kolik takové bydlení spolkne z měsíčního platu! Poradíme vám, jak vyzrát na největší žrouty vašich peněz a jak jednoduše ušetřit.
Pěkně od začátku
O to, kolik nás co bude stát, bychom se měli zajímat už od začátku vybírání bytu. Základní princip je celkem jednoduchý – přizpůsobte velikost bytu svým potřebám a neutrácejte za prostory, které vlastně nepotřebujete. Nejen, že náklady na pořízení takového prostoru budou výrazně vyšší, ale odrazí se to i na ceně energií. Samozřejmě existuje varianta pořízení vícepokojového bytu a následně nadbytečné prostory pronajímat, ale zaplatíte za to svým soukromím.
Při vybírání nemovitosti se nezapomeňte zaměřit i na kvalitní izolaci. Nová, kvalitní okna by měla být základní výbavou, stejně jako dobře těsnící dveře. Nejen, že jejich výměna není levná záležitost, ale ještě před výměnou byste neustále dopláceli na energie.
A zase ty energie
Energie jsou hlavním výdajem, který vynaložíte na bydlení (pokud nepočítáme nájem nebo případnou hypotéku). Je proto dobré vědět, jak je udržet v nižších částkách. Například částku na topení můžete krásně snížit tím, že:
- stáhnete radiátory, když odcházíte z domu
- nebudete přetápět místnosti
- omezíte větrání, pokud budete mít zapnuté topení
Možná vás v mládí obtěžovalo, že vaši rodiče kontrolovali, jestli je všude zhasnuto. Neříkáme, že máte zavést za nezhasnuté světlo vážné tresty, ale není na škodu si to trochu pohlídat. Budete překvapení, kolik za rok ušetříte. Ideálního výsledku docílíte, pokud investujete do LED žárovek.
Nezapomínejte ani na vodu. Dopřejte si raději sprchu než napuštěnou vanu. Při čistění zubů (nebo třeba holení) dbejte na to, abyste nenechávali puštěnou vodu.
Dobrou vychytávkou je i záchod se dvěma možnostmi splachování – samozřejmě za předpokladu, že je budete správně využívat.
Kolik žerou spotřebiče?
Zvykli jsme si, že pro pohodlný chod domácnosti potřebujeme velké množství nejrůznějších spotřebičů. Bohužel, některé z nich se ve výsledku hodně prodraží.
Mezi energeticky nejnáročnější pomocníky patří sušička. Za to, kolik energie sušička spotřebuje na jeden sušící cyklus, byste si mohli asi třikrát vyprat. Vzhledem k tomu, že jediná varianta sušičky – nechat prádlo uschnout volně – je bezplatná, můžete ročně ušetřit asi 300 Kč.
Pokud se bojíte, že vám nedoporučíme ani myčku, bát se nemusíte. Myčka je vlastně nejúspornější způsob, jak se zbavit špinavého nádobí. Díky ní ušetříte až 60 % vody. Samozřejmě se vám vyplatí, pokud investujete do energeticky výhodného modelu.
Jak to máte vy? Snažíte se na bydlení ušetřit nebo raději zainvestujete do energeticky náročnějších spotřebičů? Pořídili byste si myčku, abyste ušetřili náklady na vodu?