Jak ušetřit peníze při stavbě rodinného domu?

Některé z nás jednou v životě čeká stavba rodinného domu. Všichni určitě víme, že pokud zadáme výstavbu specializované firmě, budou náklady několikanásobně vyšší, než kdybychom se obrátili na jednotlivé řemeslníky. Rozhodně není na škodu přiložit ruku k dílu, protože tak můžete ušetřit obrovské finanční částky. Jak tedy při stavbě domu ušetřit?

Získejte více nabídek a porovnejte dodavatele

I když si můžete na stavbě udělat spoustu věcí sami, s některými procesy byste se ale babrali strašně dlouho, což je samozřejmě neefektivní. Například na vylití základové desky a postavení obvodových zdí byste vždy měli získat několik nezávazných nabídek ke spolupráci. Jejich následným porovnáním pak vyberte tu nejvýhodnější. Pozornost zaměřte nejenom na cenu, ale i na dobu realizace a použité materiály. To nejlevnější řešení totiž nemusí být pokaždé tím nejlepším.

Nepouštějte se do velké stavby

Zde by měl zafungovat zdravý selský rozum. Vždy stavějte tak velký dům, jaký aktuálně nebo maximálně v budoucích letech budete potřebovat. Jestliže žijete sami bez dětí, nemá cenu stavět obrovskou vilu s několika pokoji. V opačném případě by ale bylo dobré zajistit vašim ratolestem dostatek prostoru pro pohyb a v pokročilejším věku i dostatek soukromí v podobě vlastního pokoje.

Pusťte se sami do práce

Samozřejmě, že si sami nebudete stavět obvodové zdi, instalovat okna nebo pokládat střechu. Takto zásadní pracovní činnosti raději přenechte stavební firmě. Co se týče interiéru, tak zde byste určitě měli přiložit ruku k dílu. Většina z vás určitě zvládne smontovat nábytek v kuchyni nebo přidělat toaletu a napojit ji na odpad. Na tom není nic těžkého. Inu zlaté české ručičky by si měly poradit takřka se vším.

Jestliže chcete na stavbě rodinného domu skutečně ušetřit, pak si pečlivě vyberte dodavatele, který vám postaví dostatečně velký dům, ale zároveň se nebojte přiložit ruku k dílu. Právě kvalifikovaná práce je totiž nejdražší položkou na fakturách stavebních firem.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT