Jak uspořádat koupelnu z funkčního hlediska pro pohodlné užívání?

Chcete, aby byla vaše koupelna nejen praktická a hezká na pohled, ale abyste se v ní cítili opravdu příjemně? V tom případě byste měli myslet na to, jak ji uspořádáte – a to zejména z dispozičního hlediska.

Je jedno, zda je vaše koupelna malá nebo velká, pokud v ní chcete fungovat bez sebemenších zádrhelů, budete muset promyslet její dispozici. Koupelnu je třeba rozdělit hned do několika zón. První z nich je mycí zóna, kterou tvoří umyvadlo, poté zóna na sprchování (v případě vany koupání). U větších koupelen je to pak často i toaleta s bidetem.

Pokud chcete, aby vaše koupelna sloužila zejména k odpočinku, a chcete do ní investovat, můžete si do ní pořídit také křesílko, lehátko, saunu – fantazii se meze nekladou. Pokud ve vaší koupelně bude vše potřebné, navíc ve funkčním uspořádání, odpadne vám hodně starostí – například, co se týče odpadů, které by měly být co nejkratší a směřující svisle dolů.

Zdroj: Pexels

Zóna s umyvadlem

V koupelně používáme nejčastěji umyvadlo – i proto by měla být tato část koupelny snadno dostupná, ideálně blízko dveří. To samé platí také o sprchovém koutu. Vanu můžete umístit klidně do pozadí místnosti, koupáním trávíte jistě méně večerů než sprchou. To samé platí také o toaletě, případně i bidetu. Pokud se chcete držet norem, při otevření dveří v koupelně by toaleta neměla být viditelná – s tím vám může pomoci polopříčka.

Čtěte také: Čas, trpělivost, voda a špachtle – hlavní pomůcky k odstranění starých tapet

Koupelna je v mnohých domácnostech také místem používaným k umístění pračky. Pokud máte jiné prostory, do nichž můžete pračku se sušičkou umístit, udělejte to. Pokud nemáte prostoru nazbyt, pračku v koupelně mějte, snaže se však o to, aby nebylo všude kolem rozházené špinavé prádlo. V případě domácnosti s větším počtem členů byste měli mít také samostatnou toaletu.

Zdroj: Pixabay

Jak je to s rozměry?

Rozměry jsou něčím, bez čeho se při rekonstrukci neobejdete. Rozměry v koupelně, ale i jiných částech vašeho bydlení by se měly řídit základními ergonomickými pravidly. Například šíře umyvadla by měla činit 50 až 60 cm, hloubka je cca 45 cm. Sprchový kout začíná na rozměrech 80 krát 80 cm, jde však o naprosté minimum, proto se snažte pořídit si větší. Vany začínají na rozměrech 80 krát 160 cm, závěsná toaleta zabere v prostoru zhruba 40 cm na 55 cm.

Další důležité rozměry jsou ty, které vám umožní pohybovat se v koupelně komfortně. Podél vany byste měli mít pro pohodlný výstup a průchod kolem ní prostor o šířce 100 až 110 cm. Co se týče sprchy, umyvadla a toalety umístěných vedle sebe, počítejte s rozměry 80 + 80 + 80 cm do délky, do šířky pak s alespoň 160 centimetry. Pokud máte doma dvojumyvadlo a hned vedle toaletu, budete potřebovat prostor široký alespoň 140 cm.

Nepřehlédněte: Přestaňte vyhazovat skořápky z vajíček! Mají všestranné využití

Pokud nemáte typickou panelákovou koupelnu o rozměrech 150 krát 160 cm a nacházíte se uprostřed rekonstrukce či stavby domu, zkuste koupelně věnovat nějaký ten prostor navíc. Nezapomínejte na to, že někam musíte umístit vytápění (alespoň ve formě topného žebříku), ale také s úložnými prostory. Důležité je také kvalitní větrání – ať už oknem, nebo ve formě ventilátoru.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu