Jak utlumit hluk v bytě? A hluční sousedi již nebudou mít šanci

Bydlíte v panelovém nebo činžovním domě? Pak s velkou pravděpodobností znáte také problém související s hlukem kolem vás – slyšíte dítě shora, ale taky milovníka hry na bubny, který bydlí pod vámi. I když jsou zde nepsaná pravidla spokojeného soužití a noční klid, občas se stane, že ne vždy jde vše hladce a podle představ. I proto jsme pro vás sepsali hned několik tipů na to, jak můžete svůj byt před těmito nepříjemnými zvuky izolovat.

Musíte odizolovat vše

Pokud budete izolovat jen jednu část bytu – ať už podlahu, strop nebo stěny, nemůžete čekat žádné skvělé výsledky. Izolace totiž funguje současně jako skvělý vodič zvuku, proto by se vám mohlo stát, že by se zvuk z izolované části pouze přenesl do části, kde izolace není. Na druhou stranu – nemůžete odhlučnit úplně celý byt. Izolační materiály jsou těžké a také byste se nemuseli doplatit. Pokud však izolaci použijete správně, můžete počítat s odhlučněním kolem 70 procent. A to už není málo.

Čtěte také: Jak často a správně koupat psa? Dodržujte tyto rady a váš mazlíček vás bude milovat

Izolace podlahy

Pokud bydlíte v bytě s novými podlahami, je dost možné, že se pod nimi nachází kročejová izolace, což je izolace podlahy proti hluku, který vzniká chůzí, posouváním židlí, ale u dupotu dětí. Zamezí přesunu zvuku pod vámi, ale i v pokojích sousedních. V případě, že taková izolace nestačí, můžete zvýšit podlahu, ideálně pak odhlučnit i strop pod danou podlahou. Samotná podlaha by měla mít několik vrstev. Základem je pevná vrstva, nejčastěji jde o beton. Poté následuje první vrstva podlahy, čímž jsou dřevovláknité desky či desky z minerální vlny, poté desky na správný přenos tlaku (i ve dvou vrstvách), kročejová izolace a samotná podlaha.

Zdroj: unsplash.com

Pokud bydlíte ve starším bytu, kde se při dělání podlahy na izolaci příliš nemyslelo, můžete zkusit tento problém vyřešit pokládkou koberce. Vybírat si můžete z různých vzorů i barev, materiálů a jejich tloušťky. I proto jsou koberce stále oblíbené. I když je lze položit přímo na beton, můžete je položit také na parkety, plovoucí podlahu nebo linoleum. Jde o způsob, jak můžete prostor alespoň mírně odhlučnit bez nutnosti stavebních úprav.

Nepřehlédněte: Jak si pohlídat účet za teplo v bytovém domě?

Izolace zdí

Zdi se většinou izolují stavbou sádrokartonové příčky cca 5 až 10 cm od zdí a vyplněním vzniklého prostoru minerální vatou. Ačkoliv jde o účinné řešení, musíte počítat se zmenšením prostoru. Pokud nechcete prostor zmenšovat, můžete ke stěnám postavit nábytek, který v jisté míře zvuk tlumí také. Poslední a nejméně hezkou variantou je nalepení koberců na stěny.

Zdroj: unsplash.com

Izolace stropu

Stop můžete izolovat použitím akustických desek, které se ke stropu jen přilepí speciálním lepidlem. Další možností je vytvoření prostoru o tloušťce 5 až 10 cm jako u zdí, který se vyplní vhodným materiálem. Zatímco u stěn se používá minerální vata, u stropů je vhodnější akustická pěna. Pokud si na izolaci svého domova netroufáte sami, jistě si můžete zavolat na pomoc profesionála. Pokud však trochu zručnosti máte, můžete si byt odizolovat sami – a mnohem levněji.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu