Jak vybrat barvy do dětského pokoje tak, aby vše působilo příjemně

Každý interiér je jedinečný a v každém člověk najde zcela jiný design a barvy. A právě barvy hrají v životě člověka velkou roli. Ne jinak je tomu i v případě dětského pokoje. Jaké barvy se tedy hodí do pokoje našich malých hrdinů?

Barevné schéma pro dětský pokoj může být velmi rozmanité a asi jen málokoho by napadlo, že barvy na stěnách, a to nejen v dětském pokoji, jsou daleko důležitější než samotný nábytek. Navíc je velmi důležité, aby se výběru barev člověk věnoval poctivě. Dítě je stvoření velmi citlivé a barvy pro jeho království jsou důležitým faktorem proto, aby se cítilo v pokoji spokojeně a šťastně.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Jak nejlépe vyčistit dřevěné kuchyňské prkénko?

Nemusíte se omezovat jen na růžovou a modrou

Někteří rodičové mají v hlavě zafixovány barvy, jako je růžová pro holky a modrá pro chlapce a snaží se v tomhle tónu pokoj vymalovat. Nikde není napsáno, že tyto barvy nemohou zdobit stěny dětských pokojů, ale jde o stereotyp a ten je třeba trochu vypudit. Dětská psychika může být podněcována právě barevnými kombinacemi, které mají děti na stěnách svých pokojů.

Jak barvy mohou ovlivnit náladu

Je prokázáno, že jasné barvy v dětském pokoji napomáhají stimulovat vývoj mozku, a proto by v interiéru dětského pokoje měly být klidné a světlé barvy. Dítě se v osobním prostředí musí cítit bezpečně, pohodlně. Je pak sebevědomější, klidné a veselé. Navíc je to místo, kde dítě začíná vnímat svůj vlastní prostor.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: 6 důvodů, proč se vyplatí mít doma kousek křídy

Je pravdou, že i dítě samo chce tak trošku rozhodovat o tom, jak by měl jeho pokoj vypadat. A my dospělí vnímáme jejich prostor trochu jinak. Dítě vidí svět a své prostředí úplně jiným způsobem než my a to, co nám připadá skvělé a sladké, jim připadá nudné a fádní.

První způsob, který dospělého napadne, je vymalovat dětský pokoj neutrálními barvami. Ano, je to to řešení, protože neutrální barvy pomáhají uvolnit se z toho energeticky náročného procesu dětského světa. Ale je třeba si také uvědomit, že určitě jinak bude vypadat vymalovaný pokoj malého batolete, jinak dítka, které teprve začalo chodit do školy a jinak teenagera, který asi nebude stát o malůvky typu Bořka stavitele.

Bílá, modrá nebo růžová?

Dětský pokoj, který je vymalován sněhově bílou barvou, sice navozuje pozitivní cesty, má v sobě kousek nebes a načechraných obláčků, ale pro mnohé může být bílá barva podvědomě spojena se sterilním lékařským prostředím. V takovém případě je lepší bílou něčím doplnit. Nabízí se nejen kombinace dalších barev, kterých je v paletě opravdu mnoho, ale lze si pohrát i s pestrobarevnými tapetami, které oživí poněkud nudnou bílou stěnu.

Zdroj: Pexels

Je vhodné začlenit do výmalby žlutou barvu, zvlášť v případě plachého dítěte. Ta totiž může pomoci být dětem otevřenější, zlepšuje jejich koncentraci, snižuje deprese. S tím souvisí oranžová barva, která může motivovat děti být kreativnější, veselejší a dokonce stimuluje chuť k jídlu. Červená barva je živelná a hodně energická. Děti jsou spíše neklidné, a tak červenou barvu umístit do dětského pokoje jen minimálně. Růžová a modrá jsou tradiční barvy dětských pokojů, jednoznačně oddělují dívčí část a chlapeckou.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu