Jak vybrat osvětlení do svojí ložnice

Každý z nás dbá při zařizování ložnice zejména na to, abychom vybrali opravdu kvalitní postel a ještě kvalitnější matraci. Víte ale o dalším prvku, ke kterému by se měla vaše pozornost upnout? Ano – jde o osvětlení. Právě jeho výběr je důležitý, ať už se jedná o jakoukoliv místnost. Jistě si nechcete příjemnou a intimní atmosféru narušit světlem, které by bylo vhodné spíše do kuchyně. I proto vám dnes řekneme, jak vybrat osvětlení do svojí ložnice.

Jako první: Nákup hlavního osvětlení

Největší pozornost ze všech světel, která budete ve svojí ložnici mít, si zaslouží největší pozornost to hlavní – centrální. Právě tento typ osvětlení určuje, jak se budete v prostoru cítit. Může velmi snadno ovlivnit to, jak se budete v prostoru cítit (stejně jako u výmalby). Velmi často jsou jako hlavní světlo používána závěsná a přisazená světla, z nichž za přisazená jsou méně nápadná, závěsná pak více. Podle toho, jaký typ osvětlení si pořídíte, si můžete koupit také osvětlení, jehož intenzitu či barvu budete moct regulovat dle vašich vlastních preferencí. Do prostor s nízkým stropem jsou vhodnější světla přisazená, která příliš nevyčnívají do prostoru.

Čtěte také: Jakou barvu do ložnice?

Typickým druhem závěsných světel jsou lustry. Ty jsou vhodné tam, kde je vyšší strop – a nedojde tak k jeho optickému snížení na větší míru, než by byla příjemná. U některých svítidel si pak můžete délku závěsu sami regulovat dle potřeby. Hlavní osvětlení by mělo svítit směrem vzhůru, slouží k vaší orientaci po prostoru, nemělo by oslňovat.

Zdroj: pexels.com

Jako druhé: Lokální osvětlení tam, kde jej budete potřebovat

Každé centrální osvětlení by mělo být doplněno dalšími, lokálními, svítidly. Tento typ osvětlení však neslouží jen jako dekorace, má také užitkovou funkci. Lokální osvětlení můžeme umístit například k nočnímu stolku, ke křeslu a jinam. U těchto světel si můžeme číst, můžeme si je rozsvítit, když v noci půjdeme na toaletu a nechceme probudit svého partnera. Slouží k lepší orientaci. Pokud máte v ložnici pracovní stůl, ani tam by nemělo chybět lokální světlo. Jako lokální osvětlení lze použít bodovky, lampičky, stojací lampy, nástěnná svítidla, ale i zápustná či spotová světla.

Nepřehlédněte: Nudná béžová ložnice získala nádech francouzské elegance.

Světlo u postele by mělo být dost silné na to, abyste si při něm mohli číst, ale ne zas tak moc silné, aby rušilo vašeho partnera. V tomto případě by se vám mohla líbit světla, která lze různě polohovat.

Zdroj: pexels.com

Jaké by mělo být světlo v ložnici?

Ložnice je místem klidu, relaxu a intimity. I proto byste měli osvětlení pro tento prostor vybírat s citem. Nejvhodnějším osvětlením do těchto prostor bude světlo v teplé žluté nebo teplé bílé barvě, vyhýbejte se ostrému a jasnému světlu. Aby došlo k rozptylu světla, použijte svítidlo, které bude mít více žárovek. Stejného efektu dosáhnete použitím lustru se stínidlem. Ideální termodynamická teplota do ložnice je mezi 2800 až 3200 kelviny.

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT