Jak vybrat pelíšek pro psa

Vybírání ideálního pelíšku pro vašeho čtyřnohého mazlíčka může být na první pohled poměrně komplikované. Ve skutečnosti však stačí dodržovat několik základních pravidel uvedených níže. Především je nutné dopředu vědět, kde se bude pelíšek pro psa nacházet, zda venku, nebo ve vnitřních prostorách.

Nabídka pelechů je v současné době opravdu rozsáhlá, je proto potřebné výběru toho nejlepšího věnovat dostatečnou pozornost. Zaměřit se na zdravotní stav psa, stáří, na jeho návyky, a také vybrat takový druh materiálu, který nebude zbytečně náročný na údržbu.

Zdroj: Freepik

Čtěte také: Na co byste neměli zapomenout při výběru koberce?

Volba vhodného umístění pro pelíšek

Již výše jsme zmínili, že je nutné předem vědět, kde se pelíšek bude nacházet. Pokud zvolíte venkovní prostředí, je nutné vybírat tlustší a teplejší materiál, aby pejskovi během chladnějšího počasí nebyla zima. Stejně tak se na zahradě pelech snadněji ušpiní, proto se rozhlédněte po snadno se udržujících typech. Výběr pro vnitřní prostory je o něco snazší, v tomto případě se stačí zaměřit pouze na potřeby čtyřnohého parťáka. Nezapomeňte pořízený pelíšek umístit do prostředí, ve kterém se bude pejsek cítit příjemně, nevolte příliš otevřené prostory nebo třeba místa s častým průvanem.

Jak na výběr tvaru a velikosti

Prvním faktorem je velikost psa, pelíšek nesmí být menší, než je on sám. Zároveň by neměl být přehnaně velký, v tomto případě by se v něm pejsek nemusel cítit dostatečně bezpečně. Ideálně by se na každé straně, když pejsek v pelíšku leží, mělo nacházet dalších deset až dvacet centimetrů prostoru. Pokud pořizujete pelíšek pro štěňátko, pořiďte mu takový, který bude úměrný jeho současné velikosti a až vyroste, kupte mu nějaký větší.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Několik chytrých způsobů, jak v domácnosti využít tenisové míčky

Rozdílnosti jsou i v prodávaných tvarech, pokud váš psík patří mezi spáče stočené v klubíčku, největší službu mu poskytne pelíšek kulatý, pokud naopak nejčastěji lenoší s roztaženým tělem i packami, porozhlédněte se spíše po obdélníkovém tvaru. Variantou pro ty, kteří se neustále vrtí a mění tak polohu každých pět minut, je oválný pelíšek, ten by měl poskytnout dostatek prostoru i bezpečí v každé pejskově poloze.

Jaký materiál pelíšku zvolit?

Jedním z nejčastějších druhů materiálů, které se pro šití pelíšku volí, je plyš. Ten je pro pejska velmi pohodlný, avšak jeho údržba je poměrně komplikovaná, ve velké míře se na něj zachytává srst, především tak v období línání se nejedná o tu nejlepší možnou volbu. Naopak nylon nebo kůže jsou, co se údržby týče, daleko vhodnější. Pro psa jsou taktéž velmi pohodlné, avšak jejich pořizovací cena je obvykle o něco vyšší, než jak je tomu u plyšových modelů. V současné době se prodávají i takové pelíšky, které disponují odnímatelným potahem, který tak můžete snadno vyprat.

Zdroj: Today show

V obchodech se můžete setkat i s pelíškem vyrobeným pouze z plastu. Ten ale nedoporučujeme, pro úklid je sice ideální, avšak pro čtyřnohé chlupáče je značně nepohodlný.

Myslete i na zdravotní stav psa

Nejenom výše jmenované faktory jsou při výběru toho nejvhodnějšího pelíšku důležité. Potřebné je samozřejmě nákup pelechu přizpůsobit i zdravotnímu stavu psa, pokud ho trápí časté bolesti kloubů, nebo se už zkrátka jedná o psa v nejlepších letech, porozhlédněte se po vyšších pelíšcích, nebo ještě lépe, po těch zdravotních.

Pokud psa trápí inkontinence, téměř veškerá vaše pozornost by se měla ubírat do sekce velmi snadno omyvatelných povrchů. Nejenom, že je to důležité proto, aby pelíšek nezapáchal, ale i pejsek se bude cítit daleko komfortněji.

Sužuje-li vašeho čtyřnohého krasavce častá rýma nebo prochladnutí, zvolte co nejteplejší materiály, které jsou skvělé i jako prevence proti onemocněním. Stejně tak důležité je umístit pelíšek na co nejteplejší místo, nikoliv do studené chodby.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
zavřít reklamu