Jak vybrat podlahu do svého bytu

Vlastní bydlení je snem mnoha lidí, zejména mladší generace touží po útulném bydlení, kde jim bude příjemně a kde si zvolí vše podle sebe. Od nábytku počínaje přes vybavení kuchyně až po materiál na podlahu. A právě výběr vhodné podlahové krytiny je velmi důležitým aspektem pro další spokojený a pohodlný život. Podlaha je totiž nejzatíženější částí domu a je třeba na to brát zřetel.

Dřevěná nebo laminátová podlaha?

Je určitě důležité vybírat podlahu a porovnávat s povahou místnosti. Ano, ta laminátová podlaha se může manželce velmi líbit, ale do koupelny je zcela nevhodná. Proto by měl výběr být zúžen jen na ty materiály, které jsou pro danou místnost vhodné.

Zdroj: Unsplash

Ale člověk má dnes na výběr širokou škálu podlahových krytin z různých materiálů, které vynikají každý něčím jiným. A určitě je z čeho vybírat.

Jaké druhy podlahových krytin najdete na trhu

Pokud člověk přijde do prodejny s podlahovými krytinami v domnění, že si jednoduše vybere, zaplatí a zase půjde, je na omylu. Rozmanitost barevných odstínů, vzorů a vlastností jednotlivých krytin je tak veliká, že deset minut nebude při výběru stačit. Je třeba zkoumat, porovnávat, hledat alternativu a v neposlední řadě i styl. Je značný rozdíl mezi jednotlivými podlahami a tak se někdy zdá, že se koupě protáhne, protože člověk není stoprocentně rozhodnutý.

Čtěte také: Chystáte si domov zkrášlit akváriem? Pozor na tyto časté chyby!

Zdroj: Unsplash

Každopádně lze vybírat ze stále moderní laminátové podlahy, klasického, ale dokonale vzorovaného linolea, teplého korku, voděodolného vinylu nebo originálního a stále oblíbeného dřeva. Ovšem existují také polyuretanové podlahy, které jsou velmi moderní a navíc bezešvé a zapomenout se nesmí ani na stálý doplněk interiéru a tím je koberec.

Dřevěná podlaha je stále velmi populární

I když si někdo myslí, že je dřevěná podlaha zastaralá, její popularita stále roste. Jde v podstatě o jednu z nejpevnějších podlah vůbec a navíc má mnoho skvělých vlastností. Dřevo je totiž přírodní ekologický materiál, který má dokonalou a nenahraditelnou strukturu. Má výborné tepelně izolační vlastnosti a co víc, jako jediná podlaha se dá renovovat. A to hned několikrát. Takže pokud se k ní bude člověk chovat ohleduplně, vydrží mu desítky let.

Nepřehlédněte: Jak můžete bojovat s rostoucími cenami energií? Fixací! Poradíme vám, na jak dlouho

Zdroj: Pixabay

Povrchová úprava dřevěné podlahy se provádí voskováním, lakováním nebo olejováním, ale to už záleží na majiteli. Každopádně dřevěná podlaha dodá místnosti a vůbec celému domu útulnost a člověk se cítí přirozeně. A všichni jistě dobře ví, že dřevo nádherně voní lesem!

Vinylová podlaha je moderní a odolná

Ovšem do popředí se v současné době dostávají vinylové podlahy, které mají také mnoho pozitiv. Nejenže velmi dobře odolávají vlhkosti, takže jsou vhodné do koupelen, kuchyní a chodeb, ale na trhu jsou k dostání vinylové podlahy jako napodobeniny betonu, mramoru, dřeva, korku a jiných materiálů. Navíc je jejich pokládka poměrně jednoduchá, ale pokud člověk není domácí kutil, měl by si určitě na takovou práci povolat odborníka. 

Vinylové podlahy se pokládají celoplošným lepením a jsou dodávány v rolích, pak jsou tu vinylové dílce, jejichž pokládka je prakticky totožná s pokládkou plovoucí laminátové podlahy a nakonec jsou k dostání vinylové samolepicí dlaždice. Každopádně vinylová podlaha je příjemná na dotek, je měkká a odolná proti mechanickému poškrábání.

Takže ať už si člověk vybere dřevěnou nebo vinylovou podlahu do svého domu, měl by především myslet na povahu místnosti a na vlastnosti podlahy.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu