Jak vybrat postýlku pro miminko?

Stejně jako vy potřebujete kvalitní postel s ještě kvalitnější matrací, vaše miminko potřebuje kvalitní postýlku. Jen tak bude vaše miminko klidné, hodné – a občas bude třeba i dlouho spát. Protože nejen povaha miminka, ale i místo, kde spí, hraje významnou roli v tom, zda se nejmenší člen vaší rodiny rozhodne spát jen v krátkých intervalech, nebo jestli dopřeje trochu klidu i vám.

Malé miminko spí průměrně až šestnáct hodin denně – i proto byste měli výběru kvalitního roštu do postýlky a matrace věnovat dostatek času. Nejen, že bude miminko lépe spát, ale navíc podpoříte správný vývoj jeho těla.

Zdroj: Unsplash

Vybírejte z kvalitních materiálů

Materiálů, z nichž jsou postýlky vyráběny, je hned několik. Nejkvalitnější postýlky jsou ty, které jsou vyrobené z tvrdého dřeva. Taková postýlka nejen hezky vypadá, ale hlavně vydrží i nápor batolete, které se o ni bude opírat a snažit se stát. Kvalitní postýlky jsou opatřeny bezpečnostním certifikátem na materiál jako takový, ale i na povrchovou úpravu. Každé miminko či batole všechno olizuje – postýlku nevyjímaje.

Čtěte také: Jak si zpříjemnit podzim na balkoně?

Polohovatelný rošt je vhodnější

Pokud se chcete vyhnout nakupování několika postýlek a přejete si, aby vám sloužila jedna na několik let, vybírejte z takových, které budou mít nastavitelnou výšku roštu do tří poloh. U novorozenců využijete zejména nejvyšší polohu – při každém kontaktu s miminkem se nebudete muset předklánět, miminko jednoduše vytáhnete. Ve chvíli, kdy si dítě začne klekat, můžete rošt o jeden stupeň snížit – budete mít jistotu, že nevypadne.

U větších dětí nastavte rošt co nejníže. Když bude postýlka vcelku, dítě nepřepadne. Když vyndáte pár šprušlí, bude moct samostatně chodit do postýlky, ale také z ní.

Zdroj: Unsplash

Jak vybrat matraci do dětské postýlky

Na trhu je velké množství matrací – ty nikdy nevybírejte pouze podle ceny, ale hlavně podle kvality. Nejlevnější matrace se vyrábějí z měkkého molitanu, ten však pro miminka vhodný není. Novorozenec by měl mít naopak tvrdší matraci, která mu bude dostatečnou oporou. Vhodné jsou matrace s přírodních materiálů. Tyto jsou ty nejčastější:

Kokosová

Kokosová matrace obsahuje kokosová vlákna, která jsou spletená do tvrdší plochy. Ačkoliv se vám může zdát nepohodlná, pro vaše novorozeně je přímo ideální. Problém může nastat ve chvíli, kdy kokosová matrace navlhne. Nemůžete ji prát v pračce, takže se špatně čistí. I proto ji musíte doplnit o nepropustný potah. Velkou výhodou kokosových vláken je fakt, že jsou hypoalergenní.

Nepřehlédněte: Etiketa a nálepky: Jak vyhrát boj při jejich odstraňování?

Pohanková

Pohanková matrace je vhodnější pro trochu starší děti, protože je měkčí než kokosová. Pohanková matrace se skládá z malých čtvercových polštářků – opět nedejte na první pohled. Pro vaše děti bude matrace pohodlná. A také je hypoalergenní.

Paměťová

Pokud si chcete připlatit, můžete koupit také matraci z paměťové pěny. Ta je vhodná jak pro malé děti, tak i pro dospělé. Reaguje na tlak a teplo – vytvaruje se tedy dle těla vašeho dítěte a poskytne mu dostatečnou oporu.

Zdroj: Unsplash

S kolečky nebo bez nich?

Pokud již nyní víte, že budete postýlku potřebovat přesouvat z jedné místnosti do druhé, vybírejte z takových, které budou na kolečkách. Manipulace s takovou postýlkou bude snadná. V noci ji můžete mít u vás v ložnici, během dne ji může mít dítě třeba v obýváku. Postýlka by měla mít kolečka s brzdou, abyste je mohli v případě potřeby zablokovat.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu