Jak vybrat vodovodní baterii do kuchyně

Výběr kuchyňské vodovodní baterie není radno podceňovat. Jde o poměrně výraznou část vašeho kuchyňského vybavení – ať už ji tedy vybíráte spolu s dřezem, případně jen měníte starou baterii za novou. Vhodně vybraná vodovodní baterie by měla ladit s pracovní deskou, dřezem, ale i zbytek vaší kuchyně. A co byste měli udělat, abyste vybrali správně?

Dřezové vodovodní baterie můžete sehnat v nejrůznějších provedeních. Nejčastěji se můžete setkat s vodovodními bateriemi stojánkovými, které se montují buď do otvoru ve dřezu, případně v pracovní desce. Setkat se však můžete také s bateriemi, které jsou nástěnné. Ty se však používají méně často, ideální jsou třeba do rustikálních kuchyní. Jednu výhodu však tyto baterie mají – nezabírají místo na pracovní desce.

Zdroj: Pexels

Materiál je třeba přizpůsobit dřezu

Platí to stejně jako u všeho ostatního – i u dřezové baterie musíte klást velký důraz na kvalitní materiál a povrchovou úpravu. Mezi nejoblíbenější baterie patří ty z mosazi s povrchovou úpravou z chromu, ale i kvalitnější celonerezové baterie. Nerez je velmi oblíbený, protože díky obsahu chromu odolává korozi – můžete se tak spolehnout na jeho dlouhou životnost. Přesto myslete na fakt, že jde sice o materiál odolný proti korozi, ale nikde nemáte jistotu, že po x letech nezrezne.

Čtěte také: Světlý nebo tmavý granitový dřez? Víme, která varianta je praktičtější

Povrch vodovodní baterie by měl ladit s dřezem. To znamená, že k nerezovému dřezu vyberete stejnou baterii. Sehnat můžete jak klasické leštěné baterie, tak i matované či saténové. V současnosti jsou oblíbené také kartáčované nerezy, které mají hedvábný povrch, nízkou drsnost a velmi vysoký lesk. Do retro kuchyně se budou hodit baterie s bronzovým nebo měděným povrchem. U granitového dřezu se zaměřte na baterii se stejným povrchem.

Kohoutek, nebo páka?

Nejčastěji používané jsou v současnosti pákové baterie. U rustikálně laděných kuchyní se však můžete setkat ještě stále s kohoutkovou baterií. Zatímco starší baterie jsou pákové, ty modernější můžete spustit jen stiskem ruky, další jsou vybaveny pohybovým senzorem. Na trhu nechybějí ani termostatické dřezové baterie, které vám umožní přednastavení optimální teploty. Při mytí se tak nemusíte zdržovat její regulací.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Polovina května je tu a s ní i doba pro sázení okurek

Vše musí být zejména praktické

U koupelnové baterie to neplatí, ale ta kuchyňská musí být poměrně multifunkční a pohyblivá. Kuchyňská baterie musí být dostatečně vysoká, potřebujete totiž, aby se pod ní vešel hrnec, případně větší mísa. Za nejpraktičtější lze považovat baterii s výsuvnou sprškou, která vám oplachování hrnců a pánví velmi usnadní. To samé platí také při mytí zeleniny a ovoce. Pokud chcete využít možností, které máte na maximum, můžete si pořídit baterii s přepínačem proudu vody nebo integrovaným LED osvětlením. To je však spíše dekorativní záležitostí.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT