Jak vyčistit sprchový kout?

Základem každé koupelny je sprchový kout – a ten by měl být vždy čistý. To však není jednoduché. Obzvlášť v případech, kdy máte doma tvrdou vodu. I proto vám dnes řekneme, jak vyčistit sprchový kout a vše, co s ním souvisí. Odstranění vodního kamene, zaschlé kapky, plísně, ale i další nečistoty pro vás budou hračka.

Jak vyčistit sprchový kout – sůl a ocet

Ocet je všestranný pomocník, který se vám osvědčí také při úklidu koupelny. Velmi snadno s ním můžete odstranit zaschlé kapky vody a vodního kamene z obkladů, ale také ze dveří sprchového koutu. Vyzkoušet můžete také citron, který je vhodný také na citlivější povrchy. Ocet používejte na ty méně citlivé. Pokud čistíte hodně zanesený sprchový kout, doporučujeme použít neředěná a zahřátý ocet – ten však nepoužívejte na chromované povrchy. Ocet vždy nechejte cca 15 minut působit. Poté jej přetřete houbičkou, opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha. Ocet vás zbaví vodního kamene, plísně, žlutých skvrn, ale také mýdlových skvrn.

Zdroj: pixabay.com

Čtěte také: Dokonalá koupelna aneb jak na úložné prostory

Jak vyčistit sprchový kout – jedlá soda a ocet

Stejným způsobem může působit také kašička vytvořená z jedlé sody, octa a horké vody. Jde o směs určenou především pro čištění zaschlých kapek na skle a obkladech. Směs míchejte v poměru lžíce jedlé sody, jedné deci octa a horké vody. Opět nechejte působit 15 minut, oplachujte horkou vodou a vytřete dosucha. K vyleštění můžete použít rozpůlený citron potřený jedlou sodou.

Jak vyčistit spáry – jedlá soda a saponát

Okraje sprchového koutu, ale také spáry u obkladů trpí na velmi rychlé zanášení. Vyčistit je můžete kašičkou vytvořenou z jedlé sody a prostředku na mytí nádobí. Kašička by měla být hustší. Nanášíme ji do spár, kde ji necháme opět 15 minut působit. Poté spáry jemným zubním kartáčkem vyčistíme. Vše poté opláchneme a vytřeme dosucha.

Zdroj: pixabay.com

Jak vyčistit kohoutky – zubní pasta

Kohoutky ve vaně, sprchovém koutě, ale i u umyvadel můžete vyčistit téměř stejně jako vaše zuby. Tento způsob čištění však nevyužívejte na povrchy, jako jsou zlato či mosaz. Pastu naneste na kartáče, kohoutky vyčistěte a poté opláchněte horkou vodu. Vše vyleštěte dosucha.

Nepřehlédněte: I malá koupelna se může proměnit v luxusní lázně! Jak ji zařídit?

Jak vyčistit sprchový závěs – ocet

Máte ve sprše místo dveří závěs? V tom případě byste mu měli věnovat dostatečnou pozornost, pokud se chcete vyhnout množení bakterií a plísní. K vyčištění (pravidelnému) vám bude stačit použít ocet. Spolu se starými ručníky vložte závěs do pračky, přidejte ocet a vyperte. Staré froté ručníky použijte pro to, aby pomohly při mechanickém čištění během praní. Na praní použijte šetrný program.

Jak předcházet kapkám vody ve sprchovém koutě

Uklízet se vám bude mnohem snadněji ve chvílích, kdy se budete údržbě koupelny věnovat pravidelně. Takto můžete mnohým problémům předejít. Zkuste po každém sprchování použít stěrku, díky které se na dveřích sprchového koutu nebudou usazovat kapky tvrdé vody. Vodu můžete změkčit také za pomoci filtru, který se umisťuje na začátek vodovodního řádu.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT