Jak z kuchyně udělat srdce domova

Dům bez kuchyně jako by ani nebyl. Je to důležitá část, bez které se zkrátka člověk a rodina neobejde. Může být malá, ale může být také velká tak, aby se do ní vešlo třeba celé příbuzenstvo. Záleží samozřejmě na požadavcích majitele nebo na rozpočtu, ale už teď je třeba říci, že kuchyně je srdcem domova.

Malá, ale šikovná

Při dobře promyšleném projektu může vzniknout i komfortní malá kuchyně se vším, co k ní vlastně patří. Hlavní úlohou projektanta tedy je vytvořit maximální využití prostoru pro praktické využití, aby kuchyně splňovala všechny ergonomické požadavky. Je také samozřejmostí, aby projekt měl dostatek úložných prostor, kterých není v kuchyni nikdy dost, dále pak moderní a logické rozdělení jednotlivých pracovních zón. Zkrátka by měla malá kuchyň dobře sloužit a odpovídat nárokům dvoučlenné nebo maximálně tříčlenné rodiny.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: 7 důvodů, které vás přesvědčí o tom, že pořídit si psa, je dobrý nápad

I stará kuchyň může mít zmodernizovaná 

Kuchyň musí být přizpůsobena požadavkům a přáním majitelů bytu, nebo spíše hospodyně. Starší kuchyně se dají také dobře zrenovovat, ale je třeba mít nápad a trochu fantazie. Pokud je kuchyňská linka zachovalá a v dobrém stavu, mohou se jen vyměnit dvířka a úchytky. Pokud to rozpočet nedovolí, je zde možnost natření vhodnou barvou.

Zdroj: Freepik

Ovšem tím to ještě nekončí. Také obklady lze vyměnit za nové, moderní a tím lze společně s renovací kuchyňských dvířek dosáhnout opravdu skvělého výsledku. V kombinaci s moderními doplňky, nebo dokonce s výměnou pracovní desky tak může vzniknout účelně zařízená kuchyň třeba i s odděleným pro práci a stolování.

Materiály vhodné pro kuchyň

Mimo typické účelové otázky při zařizování kuchyně je tu ještě otázka estetiky. Jaký design bude vlastně vhodný? Co si vybrat, dřevo nebo různobarevné plasty v kombinaci s kovem? Určitě je vhodné si prolistovat pár katalogů a časopisů o bydlení, protože je tady spoustu rad a inspirací. A to nejen co se týká designu, ale i výběru materiálu, elektrospotřebičů a dokonce i obkladů.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: 4 jednoduché způsoby, jak doma snížit množství alergenů

Ale s přehledem lze říci, že je stále velký zájem o dřevěné kuchyně. Nebo alespoň o jejich imitaci. Dřevo lze totiž dobře zpracovat a přizpůsobit prakticky jakémukoliv designu. Od klasického až po ten luxusní.

I pracovní desky jsou důležité, jsou na očích a jsou asi nejvíce zatížené. I navzdory sebeatraktivnějšímu nábytku a nejpůsobivějšímu technickému vybavení zůstávají pracovní desky za všech okolností markantním prvkem kuchyně. Zejména v případě, že je dobře osvětlena vhodným osvětlením, které je umístěno pod horními skříňkami.Jako například zde.

Zdroj: Pexels

A co podlaha?

Ještě, než se do kuchyně postaví kuchyňská linka, je potřeba zvážit výběr podlahové krytiny. Je třeba vybírat pečlivě, protože tady to není o tom, že by člověk za rok podlahu jednoduše vyměnil. Navíc ne všechny podlahové krytiny jsou vhodné pro kuchyň. Vyznavači dlaždic mohou mít dokonalou podlahu z moderních a dlaždic, které se dnes vyrábějí i s protiskluzovou úpravou. 

A co se vzhledu týče, dlaždice jistě uspokojí toho nejnáročnějšího uživatele. Vhodný je také vinyl, který napodobuje mnoho jiných materiálů, jako jsou třeba dřevo, beton nebo kámen. Ovšem do moderních domů se hodí i přírodní kámen, kam se řadí také žula, mramor nebo břidlice. Takže výběr vhodné podlahové krytiny není zrovna jednoduchý.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
zavřít reklamu