Jak z vašich oblíbených bot odstranit nepříjemný zápach?

Boty. Pro některé z nás jsou jen samozřejmostí, která nám umožňuje snadněji se pohybovat, pro jiné jsou důležitým módním doplňkem, jehož výběru věnují velkou pozornost i čas. Ať už patříte do kterékoli kategorie, občas se v souvislosti s botami objeví určité nepříjemnosti a problémy, které je nutno vyřešit. Jedním z nejčastějších problémů, se kterým se v souvislosti s botami potýkáme, je zápach.

Problémem je vlhkost

Problém se zapáchající botami je mnohem častější v letních než v zimních měsících. Důvod je jednoduchý. Horké letní dny vedou ke zpoceným nohám a zpocené nohy zanechávají v botách vlhkost. Ta společně s bakteriemi následně způsobuje nepříjemný zápach. Tajemství odstranění zápachu z bot tak spočívá v řešení problému s vlhkostí. Mnoho lidí se jednoduše snaží vyřešit samotný zápach použitím deodoračního spreje, ten ale zápach pouze překryje.

Jedlá soda

Pomocí kávového filtru, jedlé sody a gumičky můžete vytvořit dokonalý prostředek na odstranění zápachu z bot. Do středu kávového filtru dejte několik lžiček jedlé sody a případně přidejte též několik kapek esenciálního oleje. Filtr stočte a zavažte gumičkou, pak vložte do každé boty jeden sáček na noc, aby absorboval vlhkost a boty provoněl. Další možností je vyrobit jednoduchý prášek do bot přidáním několika kapek esenciálních olejů do malého množství jedlé sody, promíchat a vzniklou směs do bot rovnoměrné nasypat. Následně nechte působit přes noc a ráno směs vyhoďte nebo v případě potřeby vysajte.

Sluneční paprsky

Pokud je venku slunečno a teplo, pomáhá umístit boty na několik hodin na slunce. Ponecháním na slunci boty vysušíte a tím je učiníte méně pohostinnými pro bakterie způsobující zápach.

Mrazák

K odstranění zápachu z bot můžete využít rovněž mrazák. Začněte tím, že boty vložíte do uzavíratelného sáčku a poté sáček vložíte na noc do mrazničky. Bakterie způsobující zápach nepřežijí nízké teploty.

Vata a esenciální oleje

Jednoduchou možností, jak nepříjemný zápach z bot odstranit, je také nakapat několik kapek esenciálních olejů na kousky vaty. Vatu následně umístit dovnitř bot a nechat působit. Dobře tato metoda funguje v kombinaci se slunečními paprsky nebo naopak mazničkou.

Alkohol a citronová kůra

Nejprve postříkejte vnitřní stranu bot prostředkem s vysokým procentem alkoholu. Alkohol je nejen antiseptický, ale také se poměrně rychle odpařuje. Ve skutečnosti se odpařuje tak rychle, že pomáhá vysušit i jiné formy vlhkosti, jako je pot. Poté vložte na noc do bot čerstvou citronovou kůru, která je provoní.

Kombinace pro maximální účinek

Kromě jednotlivých způsobů, můžete použít i jejich kombinaci, maximalizujete tak svou šanci na úspěch. Jednou z možných kombinací je například do každé boty nasypat směs jedlé sody a nechat ji působit přes noc. Poté boty uzavřít do zipového sáčku a vložit je na několik hodin nebo opět přes noc do mrazáku.

Zdroj: onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu