Jak zabezpečit chatu před zimou

Chalupářská sezóna se pomalu, ale jistě blíží ke konci, a tak je potřeba znát osvědčené fígle, jak svoji oázu klidu zabezpečit. Chatu je během zimy důležité ochránit nejen před náročným počasím, zvířaty hledajících útočiště před chladnými venkovními podmínkami, ale i zabezpečit před zloději, kteří by na vaše opuštěné obydlí mohli mít spadeno.

Kvalitní zabezpečení chaty se pojí především s nezanedbanou prevencí. Ta je opravdu velmi důležitá, jelikož se chatky nejčastěji vyskytují daleko od civilizace, a tak má příroda, zvířata i zloději téměř volnou cestu. Věnujte proto pozornost pečlivému zabezpečení celého vašeho rekreačního objektu, aby na vás na jaře čekal přesně tak, jak jste ho v zimě opustili.

Zdroj: Unsplash

Jak na základní údržbu chaty

Nejdříve se věnujte základním úkonům, jako je například spotřebování veškerého jídla. Pokud v chatě necháte nějaké nedojedené, nejenom, že vnitřní prostory zahalí zápach, ale ještě navíc to může nalákat hladovou zvěř. Zcela tak vyprázdněte lednici i mrazák, vypojte je ze sítě a nechejte pootevřená dvířka, aby se vevnitř nezačala tvořit například plíseň.

Čtěte také: Několik chytrých způsobů, jak v domácnosti využít tenisové míčky

Vlastně všechny spotřebiče, které se ve vašem letním obydlí nacházejí, vypojte ze sítě. Utěsněte důkladně okna i dveře a zatemněte, skvělé jsou mechanické rolety, které poskytnou i dvojitou ochranu před krádežemi. Vhodné je i vypuštění všech potrubí, zmrzlá voda by je totiž během zimy mohla nenávratně poškodit. Stejně tak zabezpečte i myčku, pračku či jakákoliv jiná místa s výskytem vody. Neuškodí, sepíšete-li si stav vodoměru, plynoměru či elektroměru.

Na zimu svědomitě připravte i zahrádku

Stejnou pozornost věnujte i zahrádce, shrňte popadané listí, posekejte trávník a nezapomeňte ani na vysazené rostliny. Ukliďte všechen venkovní nábytek, jelikož by ho mráz mohl trvale poškodit. Ukliďte gril a vlastně všechno venkovní vybavení, které vlastníte. Nachází-li se na vaší zahradě bazén, nezapomeňte se postarat i o něj, třeba ho zcela vypusťte.

Nepřehlédněte: Víte, jak správně vařit v pomalém hrnci?

Jakmile budete mít základní údržbu hotovou, nasměřujte svoji pozornost na bezpečností systém proti zlodějům. A v neposlední řadě nechejte vyvézt septik, ať se zápach během zimy nešíří po okolí.

Bezpečnostní systém proti krádeži

Naprostou nutností jsou kvalitní dveře a samozřejmě i zámek. Pokud se ve vaší chalupě nacházejí zpuchřelá dvířka, mají případní zloději cestu do vašeho obydlí téměř volnou. Velkou službu poskytnou i mříže, které se dají umístit jak ke dveřím, tak i k oknům. Pro maximální bezpečnost zvažte pořízení poplašného zařízení, potřebnou službu poskytnou alarmy, kamery nebo čidla monitorující pohyb. Spousta těchto zařízení je natolik chytrá, že se dá propojit s vaším mobilem a na podezřelou aktivitu vás tak ihned upozorní. Další možností je přímé propojení s bezpečností službou, která se ihned po obdržení varovného upozornění vydá vaši chatu zkontrolovat. Jedná se o investici, která vám může zachránit tisíce, a tak se opravdu vyplatí.

Zdroj: Freepik

Další rady a tipy pro ochranu vaší chaty

Kromě nainstalované, jasně viditelné kamery spoustu zlodějů odradí i vysoký, nezdolatelný plot. Místo běžného pletiva tak zvolte například kamennou zeď. Nejenom, že od vašeho pozemku v dostatečné vzdálenosti udrží zloděje, ale i zvěř.

Stejně vhodná je i občasná návštěva, pokud po vás například ve sněhu zůstane vyšlapaná cestička, výtržníci uvidí, že je chata stále obývána, a tak se k ní nedovolí přiblížit. Pokud od chaty však bydlíte daleko, poproste například známé, kteří bydlí blíže, aby ji jednou za čas přijeli zkontrolovat.

Jak je vidno, prevence je opravdu důležitá, proto všechny drahé věci, které se ve vaší chatě nacházejí a nejsou napevno připevněny, odvezte s sebou. Ať už se jedná o kolo, sekačku, počítač nebo třeba sochu.

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu