Jak zásobit spíž v případě, že máte obavy z koronaviru?

Určitě vás v nitru duše napadla otázka, co se stane v případě zjištění ohniska koronaviru ve vaší blízkosti. Může samozřejmě následovat velice přísná karanténa, kvůli které bude problematické si dojít i jen na nákup. Asi vám došlo, že byste se měli zásobovat potravinami na dobu přibližně 14 dní, protože právě v této lhůtě se buď projeví, nebo neprojeví příznaky nového koronaviru.

Tvorba zásob by neměla spouštět paniku

Mnozí z vás určitě doma panikaří už po přečtení prvních řádků článku. Dělání zásob je ale pouze preventivní opatření, kterým se jistíte pro případ, že byste museli nuceně zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Měli byste si tedy nakoupit dostatečné zásoby trvanlivých potravin a jídel, se kterými v pohodě vyžijete po celých 14 dní. Pro jistotu jsme pro vás připravili rady, na něž byste si při nákupu měli vzpomenout.

Napište si nákupní seznam

Nákupní seznam by měl být naprostným základem. Právě před karanténou byste totiž neměli na nic důležitého zapomenout. Nejprve si však zkontrolujte svou spíž, kde si potraviny rozdělte podle trvanlivosti. To samé udělejte i v mrazáku a ledničce, takže v případě izolace sníte rychle se kazící potraviny nejdříve. Na datum trvanlivosti se ovšem dívejte s nadhledem. Pokud jej překročíte o den, neznamená to, že je jogurt nebo mléko zkažené, tedy v případě, že byly řádně skladovány.

Co byste měli kupovat?

Asi nejožehavější otázka, tedy čím se zásobit pro případ karantény. Klidně si připravte i přehled jídel, které obvykle snídáte, obědváte a večeříte. Hned získáte lepší představu o tom, které potraviny si budete moci koupit, a které ne. Zásobit byste se měli hlavně bílkovinami včetně ryb a rostlinných tuků, cereáliemi a samozřejmě ovocem. Vitamínů totiž není při boji s koronavirem nikdy dost, a tak nevynechejte například pomeranč nebo jablko.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT