Jak zdolat tři největší úskalí podkrovního bydlení? Poradíme vám!

Která to jsou, tři největší úskalí podkroví? Určitě se jedná o možný nedostatek světla, nevhodné využití prostoru a špatné klima.

Světlo

Světlo má zásadní vliv na naše fungování a ovlivňuje pohodu bydlení. Pro zdraví organismu je důležité, aby byl přes den co nejvíce vystaven přirozenému světlu a v noci co největší tmě. Pokud tento biorytmus nedodržujeme, často trpíme změnami v metabolismu a imunitě nebo poruchami nálad.

Hlavním parametrem v osvětlení podkroví je dostatečný počet a umístění oken, nejčastěji těch střešních. Rozmístění oken byste ideálně měli přizpůsobit orientaci světových stran. Například pro ložnici je vhodné umístění směrem na sever či východ, kuchyni svědčí východ či jihovýchod, obývací pokoj by měl být na jih, jihozápad, případně západ.

Nebo můžete zkusit takzvané světlovody, ty sbírají denní světlo na střeše a vedou jej do interiéru speciálním tubusem.

Prostor

Výběr nábytku závisí především na výšce daného interiéru a výšce takzvané nadezdívky (tedy výšce rovné stěny, než začne šikmina). Tam, kde je střecha vysoko, máte opravdu štěstí a můžete si zřídit perfektní spací patro, pracovnu na galerii nebo prostor pro odkládání věcí. Tam, kde nadezdívka odpovídá běžnému bydlení a standardní výšce sektorového nábytku, by problémy také neměly nastat. Je-li strop příliš nízký, nejlepší volbou je nábytek vyrobený na míru.

Klima

Často bývá v podkroví tepelná nepohoda – v zimě chladno a v létě příliš velké horko. Na klima v podkroví mají vliv dva zásadní faktory – dostatečná, vhodná tepelná izolace střechy a kvalitní, dobře utěsněná okna se správně zvolenými stínícími prvky. V této oblasti byste určitě měli přizvat architekta a realizaci svěřit odborníkům, určitě se vám to vyplatí.

Pozor na okna

Správné provedení izolace i montáže oken vám do budoucna ušetří mnoho problémů, jako je třeba zatékání vody při dešti nebo kondenzace vlhkosti, která vede k následnému vzniku plísní. Ke zdravému prostředí přispívá i správné větrání. V současnosti už existují technologie, které umějí větrání střešními okny regulovat samy. Uvnitř místnosti umístěná čidla určí hodnoty vlhkosti, CO2 a podobně, a podle toho se stáhnou či roztáhnou rolety a otevřou se či zavřou okna.

Finálním problémem mohou být ony krásné trámy střešní konstrukce. Jsou sice estetické, ale ztíží rozmístění nábytku, opět doporučujeme navrhnout si zařízení vlastní – i to se vám vyplatí a bude se vám krásně bydlet! Zvláště pokud trámy na podlaze využijete například jako alternativní sezení a umístíte na ně polstrování s polštářky nebo využijete trámy v prostoru k zavěšení různých houpaček, závěsných křesel či k naaranžování dekorativního osvětlení.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu