Jaké barevné kombinace se hodí do interiéru?

Při hledání barevných kombinací v interiéru byste měli být velice opatrní. Přespříliš divoká kombinace může v krajním případě způsobit, že se ve své domácnosti nebudete cítit dobře. To určitě nikdo z vás nechcete. Například do velkých vstupních hal a předsíní se hodí spíše světlejší odstíny. Zvláště pokud máte v daném prostoru starý nábytek sestavený z rustikálních materiálů, neměli byste atmosféru narušovat pestrými barvami.

Zelená je barvou přírody

Oproti tomu zelená je barvou přírody a je vědecky dokázané, že uklidňuje organismus. V lidech mimo jiné vzbuzuje štěstí a klid. Navíc je zelená překvapivě univerzální barvou, která se hodí prakticky do každé místnosti. Na některé z vás by ale mohl jeden odstín působit příliš monotónně, a proto je vhodné jeho rozčísnutí jinou barevnou kombinací. K zelené se perfektně hodí šedá, nebo tmavě modrá.

zelený nátěr na stěnách (Foto od Jonathan Meyer from Pexels)

Kontrastem oživíte celý interiér

Mnoho designérů a návrhářů si libuje v kontrastních barvách. Pravé umění je ovšem smíchat barvy tak, aby výsledná kombinace nepůsobila jako pěst na oko, ale zároveň aby bylo poznat, že se jedná o dvě různé barvy. Touto filozofií se samozřejmě můžete řídit i ve vašem interiéru. Skvělým nápadem je využít více odstínů od jedné barvy. Například již zmiňovaná šedivá může vytvořit velice elegantní barový koutek s tmavými vysokými stoličkami.

null

null

Ve velkých místnostech nenarušujte jednotný styl

V obrovských místnostech byste se měli postarat o to, aby všechny vnitřní dekorace a výzdoba nenarušovaly jednotný design. S tím samozřejmě souvisí i vhodný nátěr, který byste na vnitřní zdi měli použít. Určitě se vyhněte křiklavě žluté, nebo oranžové. Designéři ve směs doporučují využití klidné zelené, uklidňující fialové, nebo neutrální šedivé barvy. Vyhýbat se ovšem nemusíte dekorativním malbám, které by naopak měly být vyvedeny v zářivých odstínech.

fielové barvy (fotka od Markus Spiske z Pixabay )

Nad barevnou kombinací v interiéru byste se měli zamyslet. Výmalba totiž není levnou záležitostí, takže určitě nechcete, aby se u vás v krátkém sledu malovalo dvakrát. 

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu