Jaké barvy bychom měli zvolit do dětského pokoje?

Zařizování dětského pokoje je pro každého rodiče velká výzva. Je spousta kritérií, kterými se při zařizování musíme řídit, aby se naše dítě v pokoji cítilo příjemně a rádo tam trávilo čas. A to od nábytku až po výmalbu stěn. Například to, jakou barvu do pokoje zvolíte, může celkovou atmosféru ovlivnit nejen pozitivně, ale i negativně.

Zdroj: Pexels

Každý z nás jistě slyšel o tom, že existuje něco, čemu se říká psychologie barev. To znamená, že každá barva na člověka působí nějakým způsobem.  Podle toho, do jaké místnosti poté barvu použijeme, se její působení může i mírně lišit. Ne každá barva je vhodná do ložnice, kuchyně, ale ani dětského pokoje. Jsou barvy, které se hodí více, a pak ty které méně.

Čtěte také: Sbíráte rádi houby? Poradíme vám, jak je zpracovat

Kritéria pro výběr barev do dětského pokoje

Při výběru barvy do dětského pokoje bychom měli postupovat systematicky podle určitých kritérií. Mezi ně patří:

  • Barvy v dětském pokoji by měly být pestré a veselé, které v dětech podpoří kreativitu. Barvy do studentského pokoje mohou být naopak tlumenější a klidnější.
  • Designéři se shodují, že bychom měli pracovat maximálně se třemi barvami, aby pokoj nepůsobil jako jeden velký cirkus.
  • Pokud máte klidné dítě a chcete jej rozveselit, volte teplé barvy – oranžová, žlutá, červená.
  • U hyperaktivních dětí můžete vyzkoušet chladnější barvy – modrá, zelená, fialová.
  • Vybírejte z tlumených či pastelových odstínů, které vaše dítě nebudou rušit.
  • Barvy vybírejte s ohledem na preference dítěte. Pokud chce holčička modrý pokoj, dopřejte jí ho. Při vybírání pohlaví dítěte nerozlišujte.

To, jakou barvou dětský pokoj vymalujeme a to, jak jej zařídíme, ovlivňuje celkovou atmosféru toho, jak se dítě bude ve svém pokojíčku cítit. Jde o místo, kde by se mělo umět soustředit na učení, ale zároveň si umět i hrát. Nyní se podíváme na konkrétní barvy a to, co by v dětském pokoji udělaly.

Červená

Jde o barvu, u jejíhož používání bychom měli být opatrní. Pokud chcete své introvertní dítě trochu rozveselit a nabít ho energií, neuděláte s ní chybu. V těchto případech může působit na psychiku příjemně. Naopak pro většinu ostatních dětí jde o rušivou barvu, která může vést k menšímu soustředění a rozptylovat.  Pokud ji tedy v dětském pokoji chcete, dávejte ji spíše ve formě dekorací, nebo vymalujte jemnějším odstínem červené.

Zdroj: Pexels

Žlutá

Tato barva působí přátelsky a hřejivě. V dětech bude probouzet zvědavost a pocit uvolnění. Jde o barvu, kterou můžeme vidět v dětských pokojích spolu s oranžovou opravdu často. Jde o barvu, která nijak neruší, dítě se u ní může soustředit, ale zároveň si i odpočinout.

Nepřehlédněte: Psi versus kočky aneb kdo je chytřejší?

Oranžová

Tato barva vyvolává v dětech pocit radosti, veselost. Působí přátelsky, hřejivě a relaxačně. Jde o barvu, která je v dětských pokojích používaná snad nejvíce. Pokud k oranžovým stěnám doladíte bílý strop, vznikne místo, kde se dítě může učit i relaxovat.

Modrá

Modrá barva dokáže uklidnit mysl hyperaktivnějších dětí a navodit v nich větší soustředění. Tato barva má však i nevýhodu – není vhodná do pokojů klidných a smutnějších dětí, ve kterých by mohla navozovat depresivní náladu. Navíc jde o barvu, která pocitově ochlazuje.

Fialová

Jde o moderní a oblíbenou barvu, která podpoří dětskou fantazii a kreativitu. Fialová barva zvyšuje soustředění. Pokud má vaše dítě problémy se spánkem, tato barva vhodná není, mohla by narušovat spánek. Pokud spí klidně, můžete ji bez váhání použít.

Zelená

Zelená je klidná a přátelská barva, která je krásná hlavně ve svých světlejších odstínech. Ideální je její kombinace s oranžovou barvou. Jde o barvu štěstí, která podpoří soustředění vašeho dítěte, ale zároveň povzbudí.

Hnědá

Hnědá barva je uklidňující, ale do dětského pokoje nevhodná. Pro děti by v porovnání s nějakou jinou mohla působit nudně. Pokud ji do pokoje zvolíte, tak do toho studentského, kdy je obliba dítěte v pestrých barvách často menší. Jde o barvu, která navozuje pocit klidu, ale malé děti uklidní více modrá.

Bílá

Bílá barva se hodí téměř kamkoliv. V dětském pokoji ale příliš vhodná není. Mohla by působit chladně, sterilně a neútulně. Pokud ji tam chcete dát, tak nejlépe v kombinaci s jinou barvou.

Růžová

Ačkoliv jsme zprvu řekli, ať neberete při výběru barev ohled na pohlaví, růžová je jedinou barvou, kde je lepší ji volit jen do dívčího pokoje. A ani zde to není dobré přehánět. Zkuste kombinovat růžovou barvu s nějakou jinou – například bílou či smetanovou. Růžová barva je nevinná a něžná – ale jen, pokud jí není moc.

Černá                                                           

Černá barva se do dětského pokoje nehodí. Zvážit ji můžete v případě studenta, který si tím může dávat najevo svůj pubertální vzdor. Ale ani zde to nepřehánějte.

Šedá

Šedá barva v dětech moc emocí nevyvolá, a tak jako hnědá pro ně může být příliš nevýrazná a nudná. I proto je do dětského pokoje vhodná méně. Pokud ji do něj dáte, volte barevné doplňky.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu