Nejde jen o zabezpečení, pokud dům opouštíte. Mnohdy je drzost zlodějů tak velká, že vás přijdou navštívit i v době vaší přítomnosti doma. Kvalitnímu zabezpečení často lidé nevěnují tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. A jaké jsou nejčastější chyby?
Vylepšování nepříliš kvalitních dveří
Vylepšování dveří odborníci rozhodně nedoporučují, shodují se na tom, že jedině bezpečnostní dveře skutečně mohou odstranit rizika vstupu.
Naopak – přídavnými systémy dveře paradoxně oslabujete. Najít slabá místa trvá zlodějům opravdu jen chviličku. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy kovové, s celoplošným plechovým krytím, ocelovou kostrou a rozvorným systémem. Obvykle jsou dveře navíc jištěny v 10 až 20 bodech a jsou vybaveny vložkou, která je odolná proti odvrtání, vyhmatání planžetou i proti metodě takzvaného rychlého otevření pomocí univerzálního vyklepávacího klíče.
Nedostatečně zabezpečená okna
Ke vniknutí do domu stačí zlodějům nadzvednout okenní křídlo, šroubovákem odemknout obvodové kování nebo prostě rozbít okenní tabulku a okno si otevřít. K tomu stačí malé okýnko u spíže, garáže, přes světlík a podobně. Před tímto způsobem vniknutí vás může ochránit okenní kování, jehož principem je větší počet uzamykatelných bodů a jejich tvaru.
Nezabezpečení domácnosti v přítomnosti jejích obyvatel
Ke vloupání dochází často i za přítomnosti obyvatel, nejčastěji v době, kdy lidé spí. Právě za vstupními dveřmi se nachází spousta cenností, odkládáme zde kabelky, klíče, klíčky od auta a podobně, takže nebezpečí je mnohem větší, než se na první pohled může zdát. Zde je jedinou radou dveře zamykat i ve chvíli, kdy jste doma. A opět, mít dveře bezpečnostní, řetízek na dveřích určitě není dostatečnou překážkou.
Opomenutí doplňkového zajištění
Primární zabezpečení jsme si popsali výše, sekundární se týká zajištění dveří uvnitř a takzvané terciální zabezpečení ochrání samotné předměty, o které nechcete přijít. Mohou to být jízdní kola, motorka, ale také elektronika či zahradní náčiní. Jestliže už se zloděj dostane do objektu, můžete ho stále ještě zastavit kvalitním zámkem typu X box. Lze jej umístit na stěnu, na strop či na dveře objektu a k němu pak všechny cenné věci uzamknout.
Přílišná sdílnost na sociálních sítích
Obsah toho, co sdílíte na síti, může posloužit jako kvalitní tip. Mnoho zlodějů Facebook nebo Instagram skutečně využívá jako vodítko. Velmi snadno tak mohou získat přehled o tom, co vlastníte, ať už jde o cennosti v domácnosti, auto, kola a další zpeněžitelné věci.
Existují i další „vychytávky“ zabezpečovacích systémů a je na místě se tomuto tématu věnovat blíže, nejlépe za pomoci odborníka.