Jaké možnosti máte při výběru podlahy do koupelny? Dlažba nemusí být jasnou volbou

Dlaždice jsou na poli podlahových krytin do koupelny klasikou, kterou volí mnoho osob. Podlahou s ideálními vlastnostmi do koupelny však nemusí být jen dlažba. Na výběr však máte z mnoha jiných podlahových krytin, které navíc nestudí tak jako to dokáže klasická dlažba.

Když dlažbu nechcete

Dlažbu si dnes můžete vybírat v mnoha dekorech a trápí-li vás studené nohy, můžete zvolit podlahové vytápění. Jakou podlahu si však zvolit, pokud dlažbu v koupelně nechcete? Máte na výběr z mnoha dalších podlahových krytin, které odolávají vlhkosti a snesou i větší dávku vody. Podlaha do koupelny by však měla být také protiskluzová, odolná a lehce udržovatelná, tedy omyvatelná. Klíčové také je, aby pod ní nezatékalo.

Zmíněné vlastnosti může v případě koupelny splňovat například vinyl, dřevo, korek, epoxidová stěrka, ale také laminát. Vždy ovšem záleží na tom, jaký druh výrobku si vyberete a také na jeho úpravě. Příkladem je například stěrka, která primárně voděodolná není, ale jejich povrch lze uzavřít olejováním či speciálním lakem.

zdroj: piqsels

Výhody a nevýhody jednotlivých krytin

Stěrka vám nabízí absolutní bezespárovost a bývají oblíbenou součástí moderních koupelen. Vhodné je však volit stěrky pryskyřičné před cementovými, jsou pružnější a odolnější proti vodě. Nevýhodou je vyšší cena a omezený výběr v podobě barevných odstínů, ne vzorů.

Pestrý výběr naleznete v nabídce vinylových podlah, které lze pokládat i do koupelen. Vinyl snadno napodobí dekor dřeva, korku či kamene. Velkou výhodou je také to, že je pro chodidla příjemnější, měkčí a teplejší než dlažba. I cenově je celkem přijatelný.

Pokud hledáte opravdu měkký povrch na nášlap, teplo a přírodní materiál, zvolte korek. Ten je ovšem náchylnější k poškození a při nevhodné úpravě může lehce navlhnout. Nutné je ho důkladně přelakovat.

Nepřehlédněte: Zdánlivě nový trend kuchyní a koupelen: Objevte kouzlo hexagonu.

Hledáte-li luxusnější a opravdu útulný vzhled, dopřejte své koupelně exotické dřevo, které si však musí projít pečlivou úpravou a je nutné myslet na pravidelné větrání. Je vhodné jen do koupelen s okny. Nevýhodou je jeho vysoká cena, velkou výhodou je jeho vzhled a příjemný pocit pod nohama. Nejlépe snáší vlhkost exotické dřeviny, jakým je typ, domácí dřeviny už se s vlhkem vypořádávají mnohem hůře.

Možná vás to překvapí, ale své místo v koupelně dnes může mít i laminát. Vyrábějí se totiž speciálně upravené laminátové podlahy odolné proti vodě. Nejde však o standardní úpravu. Nutné je se po tomto typu podlahy poptat a také si za ni připlatit.

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT