Jaké největší chyby děláte při rekonstrukci? – 1. část

Rekonstruujete svůj dům nebo byt? Pak máte jistě velké obavy z neočekávaných výdajů či prodlužování doby celé rekonstrukce.  Víte však, že zmíněné problémy nejsou až tak velkými problémy v porovnání s tím, co vás může ještě potkat? Jak byste měli postupovat a čemu se vyhnout, aby se pro vás rekonstrukce nestala noční můrou?

Chyba č. 1: Máte nereálná očekávání

Každý chce hezké, ale přitom praktické bydlení. Ať už rekonstruujete z jakýchkoliv důvodů, měli byste se nejprve zamyslet nad možnostmi, ale také omezeními prostoru. Spousta lidí při rekonstrukci prostor nepřizpůsobí potřebám ani počtu členů v domácnosti. A proč? V první řadě chtějí, aby bylo jejich bydlení reprezentativní, až potom řeší, zda bude funkční. Pokud se snažíte vnést kreativní dispoziční řešení do obyčejného paneláku, dost možná to skončí fiaskem. V bytě či domu budete bydlet vy, nikoliv vaše návštěvy. I proto při plánování svého domova nepodléhejte nereálným představám.

Čtěte také: Adéla (34): Jak vypadá naše jídelna na začátku jara? Krásně jsem vyzdobila stůl i celou místnost

Zdroj: pexels.com

Chyba č. 2: Financování není dostatečně promyšlené

Snažte se nepodceňovat skutečnou výšku výdajů za rekonstrukci. Rozpočet si nastavte tak, abyste nemuseli upouštět od svých požadavků – pokud na jejich splnění nemáte dostatek peněz, zvažte, zda by nebylo lepší rekonstrukci o pár měsíců posunout. Pokud budete nuceni dělat kvůli financím kompromisy, s velkou pravděpodobností nakoupíte nekvalitní vybavení, které se vám třeba nebude ani líbit.

Před rekonstrukcí si zjistěte reálné ceny jednotlivých prací, kusů nábytku a dalšího zařízení. Nezapomínejte počítat také s položkami za drobnosti – kování, úchytky, lišty na podlahy, vypínače. Vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že potřebujete mnohem více peněz, než ve skutečnosti máte. Není nic horšího, když vám dojdou peníze v polovině rekonstrukce.

Nepřehlédněte: Trápí vás zápach z odtoků? Známe řešení!

Chyba č. 3: Podceňujete přípravy

Před rekonstrukcí nesmíte zanedbat přípravy. Mít plán, ideálně i záložní, je základem úspěchu. Jakákoliv „hurá“ změna v průběhu rekonstrukce představuje vyšší výdaje, ale také časovou ztrátu. Vše si proto důkladně promyslete a zorganizujte. Pak už vás překvapí máloco. Nezapomeňte si ověřit dodací lhůty u prodejců materiálu, v případě bourání příček oslovte statika, vyřiďte vše na úřadech. Klidně se zeptejte svých známých, co je samotné na rekonstrukci překvapilo. Ptejte se, ptejte se a ptejte se.

Zdroj: pexels.com

Chyba č. 4: Vše chcete dělat sami

Při rekonstrukci svépomocí ušetříte hodně peněz v případě, že víte, co děláte. Pokud ale svoje schopnosti přeceníte, s velkou pravděpodobností skončí celá rekonstrukce fiaskem. Když neodhadnete své schopnosti, budete hledat zkratky a ulehčení. Avšak náprava chyb vás vyjde mnohem dráž, než kdyby se do rekonstrukce pustili profesionálové již na začátku.

Chyba č. 5: Nekvalitní řemeslníci

Ujistěte se, že vámi najatý řemeslník je opravdový profesionál. Všímejte si, jak rychle a jakým způsobem reaguje na vaše telefonáty. Také si projděte všechny reference, které o něm najdete – ptejte se firmy na jejich zákazníky za poslední rok. Seriózní firma nebude mít důvod vám nic skrývat. Ideálně se poptejte svých známých po řemeslnících, s nimiž byli spokojeni oni sami. Snažte se najmout všechny řemeslníky z jedné firmy. Pokud je najmete nezávisle na sobě, mohou elektrikáři nadávat na instalatéry a naopak. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu