Jakou zvolit oporu pro popínavé rostliny? Poradíme vám!

Pomocí popínavých rostlin a vhodných opor lze udělat na zahradě různá zátiší, průchody či tajemná zákoutí. Některé užitkové rostliny podpory také potřebují. I když na trhu je velké množství různých tvarů opor z různých materiálů, existuje tradice pro určité druhy rostlin a podle toho, jak s nimi hodláte v zahradě pracovat.

Ozdobná loubí

Loubí jsou vhodnou variantou pro růže, ale i pro další popínavé druhy. Existují loubí dřevěná, drátěná či litinová, která dají rostlinám řád a dají se využít pro stínění. Hodí se pro ně hlavně rostliny a dřeviny s dekorativními listy nebo barevnými květy – růže, vistárie, plaménky či zimolezy. Dejte pozor na to, aby byla konstrukce pro daný druh vhodně dimenzovaná. Například vistárie potřebuje spíše kovové konstrukce s větší nosností.

Mříže a treláže

Do zahrady se pro popínavky umísťují dodatečně. Jde o konstrukce vytvářené drátěnými oblouky nebo mříže na trhu je výběr z různých druhů a tvarů, pokud chcete poplastovanou variantu, můžete volit mezi barvou bílou, zelenou a hnědou. Typickou rostlinou vhodnou pro treláže je růže. Měly by však být upínány tak, aby jejich šlahouny vedly vodorovně – díky tomu bude růže déle a častěji kvést. Do zahrady lze umístit i trojrozměrné dekorativní konstrukce z dřevěných latěk, proutí či drátů, například v podobě pyramidy či koule.

Dráty a lanka

Pro popínavé růže je další zajímavou oporou závěsná konstrukce z ocelových lanek. Lanka jsou bezúdržbová, a navíc vydrží i poměrně vysokou zátěž. Často používaným materiálem jsou vinařské a sadařské dráty. Pokud budete pěstovat révu, její výhonky se uchycují k opoře natažené mezi dvěma a více sloupky. U každé rostlinky ponechejte jeden nebo dva nejsilnější výhony a ostatní vylámejte, aby réva sílila.

Pergola

Tradiční nosnou konstrukcí určenou pro prorůstání popínavými rostlinami je pergola. V klasické variantě se dnes už nepoužívá tak často, pro soužití s popínavými druhy je mimořádně vhodnou zahradní stavbou. Pro pergolu je nutné vybrat rostliny s ohledem na rozměry konstrukce, rychlost růstu rostlin a odolnost proti větru. Popínavky by neměly narůstat příliš rychle a intenzivně. Obecně jsou vhodné stálezelené rostliny s řidším olistěním.

Dobré tipy na závěr

  • Konstrukce z březových větviček nebo jiných druhů dřevin postavte na záhon ještě předtím, než rostliny začnou rašit. Tak postupně do konstrukce zarostou a přirozeně se stabilizují.
  • Podpěry z proutí se hodí především pro vysoké druhy rostlin, které mají tendenci poléhat, například při dešti.
  • Opory jsou dobrým řešením i pro pnoucí zeleninu, která je tak lépe dostupná při sklizni. Jsou vhodné pro pěstování fazolí, hrachu, tykví či rajčat.
Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu