Jaký je rozdíl mezi hypotékou a překlenovacím úvěrem?

Plánujete vlastní bydlení a přemýšlíte nad způsobem, jak jej financovat? V současnosti nemáte na výběr jen mezi platbou z vlastních peněz a hypotečního úvěru. Na trhu se setkáte s dalšími produkty, o kterých vám dnes řekneme. Víte například, jaký je rozdíl mezi hypotékou a překlenovacím úvěrem?

Když máte dostatek vlastních financí

Nezáleží na tom, jakým způsobem budete nemovitost nakupovat, v současnosti musíte dle regulací ČNB zaplatit alespoň část nemovitosti z vlastních zdrojů. Šetření se tedy nevyhnete. Není divu – trh s nemovitostmi je plný, proto bylo třeba takové regulace zavést.

Nehledě na ně však platí, že je lepší mít více vlastních peněz než těch půjčených. Pokud banka uvidí, že budete schopni část nemovitosti financovat vlastními zdroji, budete vypadat solventněji, tím pádem vás nevyhodnotí jako rizikové. Vyšší naspořená částka se promítne také na výši splátek a úrokové sazbě.

Zdroj: Freepik

Čtěte také: Tipy na hustější a krásnější trávník na vaší zahradě

Vzhledem k tomu, že majitel domu či bytu chce, aby vše šlo co nejrychleji, budou mít movitější zájemci o nemovitost přednost. Pokud budete v této pozici, budete moct vyjednávat o kupní ceně. třeba se dostanete k příjemné a znatelné slevě.

Hypotéka jako nejčastější volba

Nejčastěji využívaným při koupi nemovitosti je klasický a všem známý hypoteční úvěr. Abyste hypotéku získali, musíte prokázat svoji bonitu. Tedy to, zda budete schopni úvěr splácet. Banka se zaměří na vše příjmy, minimálně za poslední rok. Současně se zaměříte na to, zda podnikáte, jste zaměstnaní a v jakém oboru pracujete. Zeptá se vás na vaše současné životní náklady a ověří si, zda již nečerpáte jiný úvěr.

Jestli vše proběhne bez komplikací, dostanete úvěr ve výši, kterou jste požadovali s domluvenou úrokovou sazbou. Banka bude chtít ocenit nemovitost, kterou kupujete, a bude požadovat zástavní právo. Pokud nebudete schopni úvěr splácet, banka může nemovitost zpeněžit.

Po obdržení úvěru se z vás stanou vlastníci nemovitosti, úvěr budete umořovat formou splátek – zaplatíte složku úmoru a úroku. Úrok je poplatek bance za poskytnutí úvěru, úmor snižuje částku vašeho dluhu. Zpočátku budete platit hlavně úmor, později hlavně úroky.

Zdroj: Pixabay

Co je to překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr můžete znát také pod pojmem meziúvěr. Jde o úvěr ze stavebního spoření. Lidé jej využívají v případě, kdy nemovitost chtějí financovat pomocí úvěru ze stavebního spoření (velmi podobné hypotéce), ale pro její získání ještě nesplňují podmínky. U překlenovacího úvěru platí stejné podmínky jako u hypoték, minimálně 10 procent kupní ceny nemovitosti musíte platit ze svého.

Nepřehlédněte: Triky se zubní pastou, které se vyplatí znát!

Takový úvěr neposkytuje běžná banka, ale stavební spořitelny. Jde o řešení problému nesplnění určitých podmínek pro získání úvěru ze stavebního spoření. Jde ale o nákladnější variantu. Dočasně platíte jen úrok, který nesnižuje dlužnou částku, současně spoříte na stavebním spoření. Po naspoření cílové částky získáte úvěr ze stavebního spoření, kdy platíte současně úrok i úmor.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu