Jaký je život v maringotce? A proč právě vy byste mu měli říct ano

Mnoho osob dnes volí alternativní způsoby bydlení, a to z důvodů finančních, ekologických, ale často také designových. Svůj život umisťují do tiny housů, do starých nákladních kontejnerů, houseboatů i karavanů. Maringotka nabízí možnost, jak bydlet levně a šetrně k přírodě. Nenechte se zmást, lidé žijící v maringotkách nejsou žádní kolotočáři.

Život na čtyřech kolech

V maringotce můžete bydlet, ale můžete ji využít i jako netradiční přechodné ubytování na vaší zahrádce. Velmi populární jsou dnes maringotky také jako alternativní způsob ubytování na dovolené. Dají se totiž poměrně snadno umístit, avšak maringotku nelze postavit kdekoliv. I když se mnoho lidí domnívá, že maringotka není dle stavebního zákona považována za stavbu, jelikož není spojena se zemí a neplatí k ní ohlašovací povinnost, opak je pravdou. Na maringotku stavební povolení nepotřebujete, ale musíte ji ohlásit na stavebním úřadě. A je-li využívána k trvalému bydlení, měla by stát na pozemku určeném pro výstavbu rodinného domu či stavby pro rekreaci.

zdroj: pxhere.com

Pořizovací náklady

Maringotka je příznivá svou pořizovací cenou, která začíná někde kolem 30 000 Kč, ale dosáhnout může i částky přes 100 000. Nutné je samozřejmě myslet také na pozemek, na kterém bude maringotka umístěna. Maringotku si však můžete podle vlastních potřeb upravovat, zateplit a vytvořit si v ní příjemný domov, třeba alespoň přes jaro a léto.

Něco jako tiny house

zdroj: pxhere.com

Maringotku můžeme přirovnat k tiny housu, a to především jejími rozměry a formou bydlení. Chcete-li bydlet v maringotce, budete se muset uskromnit, jelikož obytná plocha je oproti běžné velikosti bytu asi třetinová. I s menším prostorem si můžete zajímavě vyhrát a přes léto využívat především venkovní prostor. Maringotka však nabízí způsob, jak žít levněji, tedy s méně náklady a ohleduplněji k životnímu prostředí. Vytvořit si zde však můžete stejně příjemné prostředí jako v běžném bytě. Záleží na detailech a vašem citu k zabydlení prostor. A pokud se budete potřebovat přestěhovat, můžete svůj (letní) domov přestěhovat tam, kam bude potřeba.

Autor: Daniela Nováková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu