Jarní měsíce přinášejí lidem i domácím mazlíčkům nejen mnoho výhod, ale i některá potenciální nebezpečí. Některá z těchto rizik lze snadno zmírnit, například sezonní alergie, zatímco jiná mohou být život ohrožující, například pokud váš pes omylem pozře větší množství zahradního hnojiva. Rovněž některé předměty v interiéru, jako jsou čerstvě řezané květiny nebo čisticí prostředky, mohou vašemu mazlíčkovi ublížit.
Hnojiva, herbicidy a pesticidy
Hnojiva i veškeré další přípravky určené k hubení plevele nebo k péči o trávník a další rostliny udržujte mimo dosah domácích mazlíčků. Konzumace těchto produktů by mohla vést k žaludečním potížím, zvracení nebo průjmu. Pokud se domníváte, že vaše zvíře požilo některou z těchto chemických látek, okamžitě kontaktujte veterináře.
U některých citlivých zvířat, kterým se na tlapky dostanou zbytky hnojiva, může dojít též k podráždění kůže nebo drobným žaludečním potížím, pokud si tlapky olíznou. Tyto příznaky naštěstí obvykle samy odezní. Problému můžete zamezit tím, že nebudete pouštět vašeho miláčka na čerstvě ošetřený trávník.
Čerstvé květiny
Patříte mezi ty, kteří si rádi zdobí domov čerstvými květinami? Pokud máte kočku, dejte si velký pozor na lilie. Celá rostlina je pro kočky extrémně toxická a může způsobit selhání ledvin, záchvaty, a dokonce i smrt.
Tyto krásné květiny se často objevují i v kyticích, které se dávají na Den matek. Majitelé koček by ale měli lilie v zájmu bezpečnosti svých miláčků držet mimo domov i zahradu.
Venkovní rostliny
Když začínáte s jarním zahradničením, dejte si pozor na to, že některé oblíbené rostliny mohou být pro zvířata toxické. Nebezpečné mohou být například japonské tisy, které obsahují toxiny, jež mohou po požití způsobit problémy se srdečním tepem a krevním tlakem, ale také „obyčejné“ cibulky narcisů, tulipánů a dalších květin. Pokud je zvíře vyhrabe a zkonzumuje, mohou způsobit žaludeční potíže či zácpu.
Včely a další hmyz
Kvetoucí jarní příroda láká včely a další bodavý hmyz. Závažnost včelího bodnutí částečně závisí na tom, kam je zvíře bodnuto. Žihadlo s menším otokem na tlapce nebo jiné části těla pravděpodobně nezpůsobí větší problémy, ale žihadlo na obličeji může být vážnější.
Pokud máte podezření, že vašeho mazlíčka bodla včela nebo jiný hmyz do oblasti v blízkosti čumáku, ihned zavolejte veterináře a sledujte, zda se u zvířete neobjeví příznaky alergické reakce.
Sezonní alergie
I váš domácí mazlíček může být alergický na venkovní alergeny, jako je pyl a tráva. Mezi varovné příznaky podráždění patří neustálé žvýkání nebo olizování tlapek, opakující se ušní infekce a časté škrábání kůže. V závislosti na závažnosti alergie existují léky na předpis či volně prodejné léky, které mohou příznaky zmírnit.
Čisticí prostředky a chemikálie
Pokud vaše rodina plánujete rozsáhlý jarní úklid nebo renovaci, věnujte pozornost tomu, kde skladujete čisticí prostředky a chemikálie. Mnoho těchto prostředků, a to i ve zředěné formě, by vašemu čtyřnohému miláčkovi mohlo způsobit žaludeční potíže.
Koncentrovanější a silnější prostředky by mohly vést k vážnějším problémům, včetně vředů v tlamě či jícnu. Všechny prostředky proto skladujte mimo dosah domácích mazlíčků a zvířata nepouštějte do čerstvě vyčištěných prostor, dokud prostředky nezaschnou.
Čemu dalšímu se vyplatí věnovat na jaře pozornost?
S příchodem teplého a slunečného počasí začne mnoho domácích miláčků trávit více času venku, vyplatí se tak zcela preventivní aplikace přípravků určených proti parazitům, včetně klíšťat. Po delším pobytu venku, zejména v hustě zalesněných nebo křovinatých oblastech, své mazlíčky též důkladně vyčesejte nebo vykartáčujte.
Kromě toho je též vhodné zajistit, aby měl váš domácí mazlíček správně padnoucí obojek se štítkem, na kterém jsou uvedeny identifikační údaje, včetně jména, adresy a telefonního čísla.
Zdroj: veterinaryemergencygroup.com, petpoisonhelpline.com, dovelewis.org