Jaro je zde! Jak na pokládku travního koberce?

Chcete, aby vaši zahradu či pozemek před domem zdobil na pohled krásný a udržovaný trávník? Nechcete se však vydávat cestou klasického výsevu, protože jde o zdlouhavý proces s nejasným výsledkem? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Přinášíme vám návod na to, jak položit travní koberec.

Dokonale zelený a na pohled udržovaný trávník se může stát ozdobou každého domu. Když pak přidáte i nějaký ten květinový záhon a pár okrasných stromků, získáte perfektní oázu pro svůj relax. A nezáleží na tom, zda se stěhujete do nového, nebo chcete svoji zahradu osvěžit po rekonstrukci interiéru. Pokud však patříte mezi ty, kteří nevěří výsevu klasického trávníku semeny, je travní koberec tou vhodnou volbou právě pro vás.

Jako první je třeba připravit půdu

Ze všeho nejdříve je třeba nezanedbat přípravy na položení travního koberce. Půdu musíme připravit tak, jako bychom chtěli trávník založit klasickým výsevem. Jako první zbavíme půdu veškeré suti a dalších nečistot. Poté musíme odstranit veškerou vegetaci, která na daném místě je. S tím nám pomůže herbicidní přípravek. Po provedení postřiku je třeba počkat dva až tři týdny, poté můžeme přistoupit k odstranění plevele.

Nepřehlédněte: Připravte se na zahradničení. Poradíme vám, jak na to

Zdroj: pexels.com

Nyní je ta pravá chvíle na to, abychom půdu důkladně nakypřili – a to do hloubky 5 cm. Menší plochy můžeme zrýt ručně, větší plochy budou vyžadovat mechanickou pomoc. Dále přichází na řadu vyrovnání půdy a odstranění posledních zbytků kamenů. Její výška by měla být cca o 2 centimetry nižší oproti tomu, jak ji chceme mít, protože položením travního koberce dojde k jejímu zvýšení. Nyní je třeba nechat půdu alespoň chvíli v klidu. K dokonalému růstu travního koberce je potřeba zhruba 15 centimetrová vrstva kvalitní a středně těžké půdy. Pokud ji nemůžete zajistit, rozprostřete na plochu i křemičitý písek, který půdu odlehčí. Pokud je vaše půda jílovitá, promyslete, zda tuto 15 centimetrovou vrstvu nenahradíte kvalitnější půdou. Půdu následně zalijeme a přidáme granulát hnojiva, který se vpije do půdy.

Jak položit travní koberec

Aby byla vaše práce efektivní, travní koberec se pokládá rovnoběžně s delší stranou vašeho pozemku. Před položením jednotlivých pásů je lepší půdu mírně rozhrabat hráběmi. Při pokládání je důležité, aby na sebe pásy trávníku dokonale navazovaly, současně se nemohou překrývat. Tak jako při pokládání podlahy, i zde se při pokládání dalších řad snažíme o to, aby vedle sebe neležely konce u sebe. To znamená, že začátek jednoho pásu bude jinde než začátek pásu ve vedlejší řadě. Přebytečné konce trávníku se odřezávají, nejlépe to jde ostrým a zubatým nožem. Zbylé kousky můžeme použít na jiných místech. Při pokládce na koberec nešlapejte.

Jakmile bude travní koberec položený, je třeba jej zalít dostatečným množstvím vody (15-20 litrů na metr čtvereční) a zaválet jej. Podle stavu počasí se zálivka opakuje 1-3 krát denně, a to alespoň 10 dní. K plnému zakořenění trávníku do půdy dojde zhruba za 20 dní.

Pokud nejste trávník schopni položit do 24 hodin od jeho sloupnutí, musíte jej rozložit na slunném místě a zavlažovat jej, aby nedošlo k jeho vysychání.  Za ideální dobu na položení travního koberce je čas mezi dubnem a říjnem, nikdy koberec nepokládejte v mrazech. Pokud trávník pokládáte ve svahu, měli byste jej zajistit kolíky ze dřeva.

Čtěte také: Co byste měli udělat, pokud chcete, aby byla vaše zahrada bezpečná i pro vaše čtyřnohé mazlíčky

Jak pečovat o travní koberec

Dva týdny po položení travního koberce jej můžeme začít sekat. Před prvním sekáním trávník nezalévejte, aby nebyla půda podmáčená. Trávník nikdy nezkracujte o více než jednu třetinu jeho výšky. Pokud tak provedete, trávník bude v šoku a jeho kvalita se zhorší. Trávník bychom měli sekat jednou až dvakrát týdně. Po prvním sečení můžete trávník znovu hnojit – sehnat lze i hnojiva, která stačí aplikovat jednou za čas.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu