Jednopatrový nebo dvoupatrový dům? Pomůžeme Vám se rozhodnout

To, zda se rozhodneme pro přízemní nebo patrový dům, se odvíjí nejen podle našeho vkusu, ale i pozemku, který máme k dispozici. V případě, že máte opravdu velký pozemek, můžete investovat například do krásného a prostorného bungalovu. Na menším pozemku pak oceníte spíše patrový rodinný dům.

Stavba nebo koupě rodinného domu patří k něčemu, co většina z nás řeší jednou za život. I proto je velmi důležité, dávat při výběru vhodného typu domu velký pozor. To, zda je právě pro vás vhodnější přízemní rodinný dům nebo dům do patra, vám nemůžeme jednoznačně říct. O tom, jaký typ domu si zvolíme, rozhoduje hned několik faktorů. Jako příklad si můžeme uvést rodinu, mezi jejíž členy patří osoba, která má omezenou pohyblivost. V tomto případě dá rodina nejspíš přednost bezbariérovému bungalovu než domu, který bude na patro. Schody pak mohou činit problém také v domě, kde žijí starší osoby, ale i malé děti.

Jak velký je váš pozemek?

V hlavní roli při rozhodování, pro jaký typ domu se máme rozhodnout, je určitě velikost pozemku. Pokud jste vícečlenná rodina a máte malý pozemek, bude pro vás jednodušší postavit patrový dům – velký bungalov by se vám na pozemek nevešel. Nemluvě o tom, že díky tomu bude vaše zahrada mnohem větší. K čemu by byl dům bez zahrady? Bungalov je ideální tam, kde je pozemek dostatečně velký. I zde ale může být opak pravdou – bungalov můžete postavit i na malém pozemku, pokud vám nevadí, že bude menší. Například když v něm budou bydlet senioři, mladý pár apod.

Čtěte také: Moderní podlahová krytina? Jasnou volbou je pro vás vinyl.

Je třeba myslet na spoustu věcí

Velkou výhodou bungalovu je fakt, že krásně zapadne do každé zahrady. Nevýhodou však mohou být omezené možnosti – u patrového domu si lze více pohrát s architektonickou stránkou domu, zatímco bungalov stojí v jedné rovině. Další výhodou bungalovu je jeho bezbariérovost, proto je vhodný i pro rodiny, v nichž je jedna osoba omezená na pohybu. Další výhodou je určitě i jednodušší stavba, bungalov vás také vyjde mnohem levněji než patrový dům. Co se týče nevýhod bungalovů, patří mezi ně větší tepelné ztráty kvůli větším rozměrům domu. U patrových domů je tvar většinou do tvaru krychle, avšak je třeba vytápět i prostory jako je schodiště či chodba. Při rozhodování, která varianta je pro vás vhodnější, myslete také na to, že v patrovém domě si budete moct dopřát mnohem více soukromí a vlastní svobody a prostoru, zatímco v bungalovu budete dost blízko u sebe.

Patrový dům nebo přízemní bungalov?

Při rozhodování nemůžeme zapomenout ani na stáří obyvatel v domě. Vaše děti jednoho dne vyrostou, odstěhují se – a pokud váš dům nebyl postaven tak, aby šla z patra udělat samostatná bytová jednotka, bude polovina domu prázdná, nemluvě o tom, že senioři a schody mohou být časem problém. Spousta osob však patro drží pro svoje děti na chvíle, kdy se rozhodnou přijet na prázdniny se svojí novou a vlastní rodinou. Nikdy se však nepouštějte do stavby malého patrového domu s tím, že jej časem budete určitě zvětšovat. U přízemního domu to problém nebude, avšak u patrového půjde o nelehký úkol.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu