K čemu všemu se dá využít třezalka?

Tato nenápadná rostlina se žlutými květy se pyšní jménem třezalka tečkovaná. Jedná se o vytrvalou bylinu, které má na našem území hojné rozšíření. Své uplatnění našla nejen jako dekorativní květina v lučních svazcích, ale také v lékařství, protože je známá řadou zdraví prospěšných účinků. K čemu je vhodné třezalku využít?

Charakteristika třezalky tečkované

Než vám prozradíme, k čemu se tato bylina využívá, bylo by prvně vhodné pronést několik slov na začátek. Kde třezalka roste? Najdete ji především na prosluněných loukách, a to jak v Evropě, tak i v Asii nebo některých částech Afriky. 

Čtěte také: Nestříkejte prostředek přímo na obrazovku aneb pravidla, jak správně čistit váš počítač či notebook

Zdroj: Pixabay

Často je třezalka napadána škůdci v podobě hmyzu. Co se týká složení, vyskytují se zde třísloviny, pryskyřice, a především vitaminy A a C. Nejvíce účinných látek se nachází v červeném barvivu obsaženém v květech.

Jaké jsou benefity třezalky?

Třezalka tečkovaná má pozitivní vliv nejen na tělo, ale i na mysl. Důkazem je to, že se v moderní medicíně používá jako přírodní antidepresivum, je totiž podloženo, že pomáhá při změnách nálad. Stejně tak dokáže zatočit s nespavostí nebo duševní nerovnováhou. Blahodárný vliv má i na lidskou pokožku, ale myslete na to, že jakmile přijdete do kontaktu s třezalkou, není vhodné v následujících hodinách chodit na slunce, mohlo by dojít k nepříznivé reakci. A v neposlední řadě je zmiňovaná rostlina účinná v boji proti potížím se žlučníkem a játry.

Léčivý třezalkový čaj

Připravit si doma třezalkový čaj není vůbec nic obtížného. Krokem číslo jedna je natrhání a sušení třezalky. Jakmile bude bylina usušená, nadrťte ji a zhruba dvě čajové lžičky přelijte vroucí vodou. Čaj nechte alespoň pět minut louhovat. 

Nepřehlédněte: Patchwork, ideální koníček i způsob, jak si zpříjemnit domov nejen během sychravých dní

Pro zlepšení chuti doporučujeme přidat plátek citronu. Jak často byste měli třezalkový čaj užívat? Ideálně dvakrát až třikrát denně. Kromě výše zmíněných účinků třezalka pomáhá proti menstruačním bolestem. Tento bylinný čaj je proto vhodný jak při duševních problémech, tak i během fyzických obtíží.

Zdroj: Pixabay

Třezalkový olej na kožní problémy

Trápí-li vás ekzémy, popáleniny, opary, drobné oděrky nebo pohmožděniny, není nic lehčího, než je potřít třezalkovým olejem. Ten je vhodný i na rozbolavělé svaly a klouby. Co budete potřebovat k přípravě? Kromě třezalky použijete pouze olivový olej. Nasbírané a důkladně očištěné květy nasypte do nádoby a přilijte tolik olivového oleje, aby byly všechny květy plně ponořeny. Následně nádobu uzavřete, umístěte na teplé místo a nechejte několik týdnů macerovat. Olej se bude postupně zbarvovat do červena. V posledním kroku třezalkový olej přeceďte a přelijte do tmavé lahve.

Tip na závěr

Pokud se vám výše zmíněné třezalkové výrobky nechce vyrábět, nevěšte hlavu. Zcela bez problému je totiž pořídíte v lékárně nebo specializovaných obchodech. Ceny jsou poměrně přívětivé. Obvykle se do čajové směsi kromě třezalky přidávají i jiné bylinky, a to proto, aby se dosáhlo maximálních možných účinků. Běžně by se třezalkový čaj neměl užívat déle jak šest týdnů v kuse. Po překročení doporučeného limitu by se na bylině mohla vytvořit závislost. Tudíž opravdu vše dávkujte s rozumem.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu