Kam a jak správně umístit vaši televizi? Pomůžeme vám najít to pravé místo

Dnes je velkým trendem elegance a sladění moderních technologií se zbytkem konkrétní místnosti. Díky rostoucím rozměrům televizorů je však čím dál tím těžší jejich řádné sladění se zbytkem interiéru, což je pro někoho nepřekonatelný problém.

Televize se navíc v dnešní době stává dost podstatnou součástí života každého z nás, protože se od ní stále více lidí nemůže odtrhnout. Pojďme se ale společně podívat na pár jednoduchých tipů, jak a kam správně umístit vaši novou televizi.

Najděte zásuvku

Blízkost elektrického připojení by měla být základním požadavkem, který budete klást na nové místo, na němž by se měla televize nacházet. Pokud bude elektrická zásuvka v bezprostřední blízkosti, opadnou vám starosti s natahováním prodlužovaček, které rozhodně nevypadají dobře. Ujistěte se, že máte dostatek volných slotů k připojení dalších zařízení, jako například Blue-ray přehrávač, konzole nebo reproduktorů. Svou televizi umístěte také tak, aby vám paprsky pronikající do místnosti skrz okno nekazily obraz.

Jak vysoko by měla být?

Optimálním řešením je umístění televizoru do úrovně očí. V takovém případě pak budete na televizi koukat vodorovně, takže nebudete tolik zatěžovat vaše zrakové orgány a ostatně ani krční páteř. Dlouhodobé zírání nahoru nebo dolu rozhodně nedělá krčním obratlům dobře, takže byste si je mohli v nejhorším případě i zablokovat. Pokud si nemůžete dovolit umístit televizi tak vysoko, stačí, když bude obrazovka ve výšce zhruba 120 centimetrů. Důležitá je i samotná vzdálenost od obrazovky. Šířku televizoru vynásobte třemi a získáte přesnou míru, jak daleko byste od ní měli sedět.

Co když je televize středem pozornosti?

Jestliže se budete chtít na televizi dívat z vícero úhlů, pak je nejlepší její umístění přímo doprostřed zorného pole. Typicky se jedná například o sedací soupravu v obýváku, kdy by měl střed obrazovky přesně kopírovat střed sedačky. Tím pádem bude mít každý člen vaší domácnosti sedící na válendě optimální výhled na televizi a jeho obrazový zážitek nebude nikterak zkreslený. Pokud nemáte možnost televizi umístit na stoleček nebo do nábytkové stěny, zvolte její umístění na zeď.

Televizi můžete snadno ukrýt

Jestliže nechcete, aby byla středem pozornosti ve vašem obýváku, pak zvažte její umístění do uzavíratelné skříňky. V případě potřeby pak jednoduše otevřete dvířka a na obrazovku se budete moci pohodlně dívat. V opačném případě se můžete věnovat společenské konverzaci, která je mnohdy o mnoho zajímavější, než neustále se opakující seriály. Pouze se ujistěte, že budete do zadní strany skříně schopni vyvrtat otvory pro připojení televize k elektřině, popřípadě ke spojení obrazovky a externích zařízení.

Televize jako dokonalá součást designu místnosti

Někteří z vás pravděpodobně nebudou mít možnost umístit televizi do uzavíratelné skříňky, a přesto budete chtít, aby nebyla televize středem pozornosti. V takovém případě ji můžete snadno začlenit do kompozice a designu celé místnosti. Obrazovku umístěte na speciální stolek s knihovnou nebo vitrínou a zeď za ní pokryjte obrázky nebo různými kolážemi s černým podhledem. Díky tomu nebude velká obrazovka tolik vynikat.

Tenké a designově velice povedené televizory se dnes 100 cmumisťují mnohem lepé, a proto je snadnější i jejich začlenění do místnosti. Správná kompozice televize pak zajistí optimální komfort při sledování, takže se již nebudete muset obtěžovat s bolavou krční páteří. Zároveň nebude televize extravagantním prvkem dané místnosti.

Autor: Katka Procházková

#kvíz 1 / 1 | V jaké výšce by měla být televize minimálně umístěna?

V jaké výšce by měla být televize minimálně umístěna?

ZAVŘÍT