Každá domácnost má svou nezaměnitelnou vůni. Jak byste chtěli, aby voněl právě váš domov?

Čich je údajně nejméně vyvinutý lidský smysl, ale jeho síla je i přesto obrovská. Čichové vjemy jsou přímo spjaty s citovou a emotivní oblastí, takže podvědomě máme spoustu vůní spojených s již prožitými situacemi nebo nějakými místy i lidmi. Ty nejintimnější máme spojeny s někým blízkým, a právě s domovem.


Kde bydlíš?

Na pohled mohou být prostory naprosto identické, přesto každá domácnost bude mít jinou „vůni domova“. Příjemné a nepříjemné vůně zaznamenáme jako první při vstupu do jiného bytu. Často jsou pro nás hodnotícím kritériem daného prostředí i lidí, kteří tam žijí. Čich také ovlivňuje to, jak se v daném prostoru budete cítit. Pokud vám některé vůně připomenou něco z dětství, budete se i na návštěvě cítit „jako doma“, protože právě vůně ve vás evokuje pocit bezpečí.

Charakteristický pach každé domácnosti bývá spjatý s historií bytu. Některé voní novotou, poznáte, jestli je přítomen domácí mazlíček, ucítíte vůni vypraných záclon i množství zeleně v bytě a další faktory. To vše se děje automaticky, bez toho, že bychom vědomě do vůně domova zasahovali.

Chceme-li ale přirozené aroma změnit, je to jednoduché, výběrem vhodné vůně můžete svůj byt zútulnit, vyvolat dojem čistoty, dokonce též zvýšit svou výkonnost nebo soustředění.

Vůně na míru

Někdy úplně stačí, pokud v bytě otevřete všechna okna a necháte ho pořádně provětrat. Pro další vůně je k dispozici široký výběr na trhu.

Například vonné tyčinky. Obvykle jsou vyráběny ručně a z čistě přírodních surovin, jako je třeba dřevo, kůra exotických dřevin či citrusů. Pozor však dejte na to, že vonné tyčinky mají velmi výrazné aroma a je-li ho přespříliš, může vyvolávat pocity na zvracení.

Velmi oblíbený způsob k provonění domácnosti jsou vonné svíčky. Zejména v zimních měsících vůně a pohled na zapálenou svíčku dodávají útulnost příjemnou a klidnou atmosféru. Opět dejte pozor na kvalitu, opravdu dobré svíčky se také zhotovují ručně a jsou z čistě přírodních materiálů.

Syntetické výrobky naopak mohou být zdrojem nebezpečných emisí a chemikálií.

Voňavé tipy

  • Rychlý a praktický způsob provonění bytu představuje takzvaný parfém do domácnosti. Na rozdíl od spreje z drogerie bývá jeho složení bez podpůrných chemikálií a díky působení esenciálních olejů je jeho efekt dlouhodobější. Některé parfémy jsou přímo určeny například na pročištění vzduchu, uvolnění či naopak povzbuzení.
  • Pokud chcete provonět své prádlo, do šuplíku nebo komody vložte 1 až 3 kousky oblíbeného mýdla (dle velikosti prostoru) nebo použijte aromatický pytlík plněný bylinkami či květy.

Při výběru konkrétního výrobku zkrátka vždy dbejte nejen na oblíbenou vůni, ale také na složení. Chemické látky v syntetických výrobcích totiž obsahují tak nebezpečné látky, jako je například toluen či styren, které způsobují minimálně bolesti hlavy.

A jak to voní u vás?

Autor: Lenka S.

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 18 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 18 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 35 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 35 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 49 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 35 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 47 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 47 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 44 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 35 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 35 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 47 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 35 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 18 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 35 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 35 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 18 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 35 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 18 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 47 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 35 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.