Kdo platí opravy v pronajatém bytě? Víme, kdy nájemník a kdy pronajímatel

To, že si jako nájemník nemůžete v bytě dovolit tolik jako jeho majitel, je vám určitě jasné. Pokud chcete v pronajatém bytě něco opravovat nebo rekonstruovat, musíte téměř vše projednat s majitelem bytu. Dobrou zprávou je fakt, že je většina majitelů ráda za to, když se jejich nájemník o byt stará, namísto toho, aby jim byt ničil. Avšak i zde jsou pravidla, která byste měli znát.

Pronajímatel může nájemníkům předat pouze byt, který bude čistý, zdravotně nezávadný, bude mít uzamykatelné dveře a podlahovou krytinu. Před tím, než si byt pronajmete, byste se měli seznámit s tím, v jakém je stavu. Smlouvu podepište až poté, jinak můžete být v budoucnu nepříjemně překvapeni. Pokud byt některé z předchozích kritérií nesplňuje, můžete se s majitelem domluvit, že vše potřebné opravíte, on vám pak odpustí část nájemného. Pokud se ale nedomluvíte, i když jste tuto možnost měli, nárok na úhradu nemáte.

Čtěte také: Výhody a nevýhody betonového plotu: Aneb když chcete mít na zahradě své soukromí

Zdroj: Freepik

Co může dělat nájemník v pronajatém bytě?

Pokud byt používáte jako nájemník, je vaší povinností se o něj starat, udržovat jej a provádět menší opravy. V praxi to znamená, že jej musíte udržovat obyvatelná, čistý a funkční. Neměli byste mu ubírat na původní hodnotě. Údržbou je myšleno čištění podlah, kuchyně, nábytku a vybavení v koupelně. Z nájemcovy kapsy se hradí drobnější opravy do 1000 korun na jednu opravu. Jde třeba o opravu ventilu na rozvodech vody, výměnu žárovky a podobně. Nájemník je povinen hradit také revize a kontroly zařízení bytu – typicky se jedná o revizi plynového kotle.

A jak je to u větších úprav bytu?

Každý by jednou rád bydlel ve svém a upravoval si své bydlení podle sebe. V pronajatém bytu si můžete vymalovat, rozmístit nábytek dle svého uvážení. Pokud ale na zeď přitlučete obraz nebo přivrtáte police, je třeba před vystěhováním vrátit vše do původního stavu. A to i tu vaši výmalbu.

Pokud se chystáte do větších úprav, musíte vše probrat s majitelem bytu. A získat jeho písemný souhlas. Pokud se pustíte do přestavby bytu bez souhlasu majitele, může vás z bytu vypovědět. A jako třešničku na dortu po vás může požadovat, abyste vše vrátili do původního stavu.

Nepřehlédněte: Jak nejlépe uchovat jahody, aby byly jako čerstvé?

Zdroj: Pixabay

Kdy se investice do cizího vyplatí?

To, že vám majitel bytu schválí provedení větších stavebních úprav, hned neznamená, že byste tak měli učinit. Vždy se bude jednat o cizí byt. Pokud se do úprav chcete pustit a majitel vám v nich nebrání, promyslete si, jaký rozsah bude rekonstrukce mít a jak dlouho plánujete v daném bytu zůstat. Promluvte si s majitelem bytu o jeho plánech do budoucnosti. Současně si sepište smlouvu o tom, jak se budete na rekonstrukci finančně podílet.

A když se rozhodne opravovat majitel bytu?

Pokud se pro rekonstrukci bytu rozhodne sám majitel, nemůžete se jí nijak bránit. V případě, že se jedná o přestavbu, která nevede ke snížení ceny bytu a kterou lze provést bez toho, aby vás omezovala, ji může provést i bez vašeho souhlasu.

Pokud se majitel bytu pustí do větší rekonstrukce, během níž bude byt neobyvatelným, musí vás majitel o této skutečnosti informovat 3 měsíce dopředu a oznámit vám datum, kdy opravy skončí. Současně se musí zavázat k náhradě přiměřených nákladů, které souvisí s vaším vystěhováním. Pokud úpravy zaberou jeden týden, stačí, když tuto skutečnost majitel ohlásí 10 dní předem.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu