Kočky jsou hned po psech nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Lidé si je v posledních letech velmi často pořizují i do bytů, neboť se domnívají, že kočky na rozdíl od psů tolik netrpí, pokud jsou po celý den samy a zavřené v místnosti. Na jednu stranu je to pravda, ale i kočky ocení naší společnost a také pohyb. Především kočky žijící v bytech často trpí nedostatkem pohybu a stimulací. Jednou z možností, jak jim je poskytnout, je stejně jako u psů venčení.
Dejte vodítku šanci
Možná to zní trochu divně, neboť kočky na vodítku se vidí méně často než psi, a venčení kočky je samozřejmě v mnohém jiné. Pokud ale vyberete vhodný postroj a vodítko a zároveň budete mít trochu trpělivosti, uvidíte, že vaše kočka si brzy může užívat čerstvého vzduchu stejně jako psí společníci. Vodítko jí umožňují nejen bezpečně se procházet, ale také válet se v trávě, škrábat si drápky o strom či očichávat zajímavé pachy. Co byste měli vědět?
Jsou vodítka pro kočky bezpečná?
Vodítka pro kočky jsou bezpečná, pokud jsou používána s postrojem, který vaší kočce správně sedí. Zásadně se nedoporučuje vodítko připevňovat pouze k obojku, jak jsme zvyklí právě u psů. Kočky mohou na rozdíl od psů z obyčejného obojku poměrně snadno utéct a jsou také náchylnější ke zranění krku. Používejte raději vodítko vždy společně s postrojem pro venčení koček. Nejlepší postroje vypadají jako malá bunda a jsou na několika místech dobře zajištěny, aby kočka neutekla. Občas můžete vidět kočku na klasických „kšírkách“, ale ty bývají často příliš úzké, kočky se z nich dokáží vyvléknout a často je zbytečně škrtí při intenzivnějším pohybu.
Popruhy, vestička či bundička?
Existují tři hlavní typy postrojů pro kočky. Jedním z oblíbených je postroj, který je vyroben z popruhů ve tvaru písmene H. Díky systému zapínání se nemusí dávat kočce přes hlavu. Jeho nasazení je tak pro kočky méně stresující. Čím širší jsou popruhy, tím lépe, neboť jak jsme uvedli výše, kočky se z těchto postrojů umí poměrně snadno vyvléknout, především když se něčeho nečekaně leknou. Druhým typem je postroj s bundičkou, který pokrývá větší část těla kočky, a je tak mnohem bezpečnější. Poslední typ ve tvaru vestičky je kombinací obou typů.
Vestové postroje mají větší pokrytí než postroje z popruhů, jsou tedy bezpečnější a pohodlnější, ale na druhou stranu často vyžadují nasazení přes hlavu, což se některým kočkám nemusí líbit. Výběr postroje i vodítka rovněž závisí na velikosti vaší kočky i na tom, kde ji hodláte venčit. Při volbě velikosti postroje se vyplatí vyzkoušení jeho těsnosti pomocí dvou prstů. Pokud se pod postroj nevejdou žádné prsty, je příliš těsný. Pokud se do něj vejdou více než dva prsty, je příliš volný.
Pozor na délku i šířku vodítka
Kromě typu postroje se vyplatí věnovat dostatečnou pozornost i vodítku samotnému. To by mělo být samozřejmě dostatečně dlouhé, aby kočka mohla prozkoumávat okolí, a mělo by se vám pohodlně držet. Když vyberete vodítko příliš úzké a kulaté, může se stát, že se vám snadno zamotá, když se bude kočka například válet trávě. Ne vždy je pak jednoduché uzly rozmotat. Vhodnější je vodítko silnější a ploché. Pozor si dejte také na samonavíjecí vodítka, některým kočkám totiž vadí zvuk, který vydávají
Venčení jako mentální stimulace koček
Venčení kočky se samozřejmě v mnohém liší od venčení psa. Pravděpodobně nenaběháte stejný počet kilometrů jako se psem a některým kočkám se někdy nemusí chtít chodit vůbec. Ale ani v tomto případě to nevzdávejte. Kromě fyzické aktivity je pro kočky venčení totiž i skvělou duševní stimulací, především díky nejrůznějším pachům, povrchům či zvukům, které kočka může venku vnímat.
Jak kočku správně zvyknout na postroj a venčení?
Velmi důležité je trpělivé „seznámení“ kočky s vodítkem a postrojem u vás doma. Postroj nejprve položte na podlahu společně s nějakými pamlsky a nechte kočku, aby si ho prohlédla, očichala. Klidně ho takto nechte několik dní, aby se stal součástí jejího života. Poté můžete zkusit postroj kočce opatrně nasadit a opět jí za to nabídnout spoustu pamlsků a pochval. Zpočátku vašemu miláčkovi postroj nasazujte jen na krátkou dobu, kterou postupně prodlužujte.
Když kočka snese mít postroj bez problémů nasazený přibližně deset minut, můžete připojit vodítko. Chůzi na vodítku nacvičujte opět pomalu v domácím prostoru, který kočka zná. Až když jste si jistí, že si vaše kočka na pohyb s postrojem a vodítkem dostatečně zvykla, můžete konečně vyrazit ven. V ideálním případě například k někomu na zahradu či uzavřený dvůr, nikoli do rušného města.
Zdroj: catwatchnewsletter.com, familyhandyman.com