Kočky jsou ješitné, zlomyslné a nevychovatelné. Přestaňte věřit mýtům o kočkách!

Kočky jsou jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků, přesto jsou často nepochopeny. Částečně je to způsobeno mnoha mýty a stereotypy, které se o nich tradují. Je na čase oddělit fakta od fikce a vyvrátit tři běžné mýty o kočkách.

Kočky se nedají vychovat

Existuje rozšířená mylná představa, že kočky nelze vychovat nebo že jejich výchova je obtížnější než u psů. Když mají majitelé pocit, že jejich kočky nelze vychovat, věří také, že problémy s chováním jejich miláčka nelze vyřešit. To může mít často fatální následky. Pravdou je, že mnoho problémů s chováním koček lze vyřešit a lze je poměrně snadno naučit základnímu vychování i zábavným trikům.

Při výcviku koček se zaměřte na to dobré, to znamená, soustřeďte se na pozitivní chování a stavte na něm, místo abyste zvířeti říkali, co nemá dělat. Pozitivní metody výcviku urychlují učení, protože zvířata lépe chápou, co po nich chceme, místo abychom jim opakovaně říkali ne. Tyto metody také pomáhají nejen udržet výcvik zábavný, ale také podporují kreativitu spolu s posilováním vazby mezi člověkem a zvířetem.

K zastavení nevhodného chování se zásadně nedoporučuje používat něco, co kočka nemá ráda, například postříkání vodou, křik, či dokonce bití. Kočku to žádanému chování nenaučí, naopak se vás bude bát a poškodí to vaši vazbu s ní. V neposlední řadě se kočka v takovém případě často naučí počkat, až nebudete nablízku, a pak se začne chovat tak, jak nemá.

Kočky jsou zlomyslné

Na rozdíl od lidí kočky nejednají ze zášti. Problém je, že lidé velmi často přisuzují zvířatům různé lidské vlastnosti a jejich chování interpretují na základě svých lidských zkušeností. Na jednu stranu je přirozené, že to děláme, protože se chceme s našimi mazlíčky sblížit, ale na druhou stranu to může být i škodlivé.

Kočka s rozbitým hrníčkem.
zdroj: pixabay.com

Pokud si majitel myslí, že jeho kočka chodí na záchod mimo kočičí toaletu ze zlomyslnosti, protože je na něj nazlobená, že ji například nechal dlouho doma samotnou, není to pravda. Kočka se vám svých chováním nechtěla pomstít, skutečnou příčinou, proč k vykonání potřeby došlo, byl stres, strach či zdravotní problém.

Když kočka ukazuje břicho, chce, abychom ji hladili

To sice někdy může být pravda, ale zdaleka ne vždycky. Kočky se někdy převalují na záda, aby ukázaly obranný postoj. Když má kočka pocit, že nemůže utéct, přetočí se na záda, aby mohla lépe použít své drápy a zuby proti predátorovi. Břicho kočky je velmi zranitelná oblast, protože se v něm nachází mnoho životně důležitých orgánů. Neberte si tedy osobně, pokud vás kočka škrábne nebo kousne, když ji v nevhodnou chvíli pohladíte po břiše.

Kočka ležící na zádech a odhalující břicho ve známém prostředí, například doma, může také často dávat najevo, že je uvolněná a cítí se ve svém prostředí bezpečně. Kromě toho si kočky mohou lehnout na záda, když si chtějí hrát. To je čas vytáhnout například kočičí šidítko. Vyvarujte se používání rukou a nohou při hře s kočkou, naučíte ji tak, že vaše ruce a nohy nikdy nejsou hračky k útoku.

Nejlepší přístup, když vidíte, že vaše kočka ukazuje břicho, je držet ruce stranou. Pokud svou kočku hladíte, když má odhalené břicho, vyhněte se hlazení břicha a hlaďte ji po ramenou, hlavě a bradě. Sledujte řeč těla své kočky a při prvním náznaku rozrušení ji hladit přestaňte. Mezi běžné příznaky rozrušení či nesouhlasu patří škubání a mrskání ocasem, stažení uší a fousků dozadu, záškuby kůže, vstávání chlupů na těle nebo fixovaný pohled.

Zdroj: vetstreet.com, bluecross.org.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu