Komáři na zahradě? Víme, jak se jich můžete zbavit – jednoduše, účinně a přírodní cestou

Sezení na zahradě s našimi nejbližšími k létu prostě patří – avšak příjemným je jen do chvíle, než kolem nás začne létat nepříjemný a otravný hmyz v podobě komárů. Zajímá vás, jak se jich můžete zbavit a své posezení na zahradě si tak užít na maximum? V tom případě čtěte dál, dnes vám přinášíme hned několik tipů. Jednoduše, efektivně a bez chemie.

I když jste si možná doposud mysleli, že se komárů můžete zbavit jedině za pomoci chemie, případně jste se před nimi začali schovávat doma, známe také další účinná řešení. Jedním z nich je zaplnit svoji zahradu rostlinami, které komáři doslova nesnášejí.

Sedíte rádi na zahradě? Zdroj: Pixabay

A co víc? Tyhle rostliny jsou nejen funkční, ale taky hezké na pohled. Pokud nic sázet nechcete, můžete vyzkoušet také svíčky, UV lapače, případně aromalampy. S komáry si poradí také pavouci – to jste ale jistě slyšet nechtěli.

Nelákáte komáry na zahradu vy sami?

Ještě předtím, než vám řekneme, jak se můžete zbavit komárů na zahradě přírodní cestou, byste se měli zamyslet nad tím, zda je do své zahrady nepouštíte sami. Komáři se množí zejména ve stojatých vodách – pokud máte na zahradě kašnu, pítko pro ptáky nebo rybníček (a nečistíte pravidelně vodu), je jasné, že budete mít plnou zahradu komárů.

Čtěte také: Překvapivé způsoby, jak doma využít lak na vlasy

Těm se líbí také chvíle, kdy nečistíte květináče a nepečujete o keře a rostliny, které máte na zahradě. Mezi další lákadla patří zbytky sladkých nápojů a jídel na stole – to naláká nejen komáry, ale také včely a vosy. Vše proto pravidelně umývejte, vyměňujte a čistěte. Jídlo při posezení skladujte raději v uzavřených krabičkách, u nápojů si dejte pozor, aby vám do nich nevletěly vosy.

Zdroj: Pixabay

Citronová tráva v boji proti komárům

Máte doma na parapetu schovanou voňavou citronovou trávu? Pak ji během léta s klidem přemístěte na terasu – voní po citronu, který komáři nemusejí. Právě výtažky z citronové trávy bývají součástí repelentů a svíček určených na odpuzování hmyzu. Mezi další rostliny, které budou komáří nesnášet, patří šanta kočičí – tu komáři nesnášejí, ale vaše kočka ji bude milovat.

Bylinky – chutné a účinné

V současnosti snad není jediná domácnost, kde by se nepěstovaly vůbec žádné bylinky. Ba naopak! A není divu. Bylinky se hodí nejen do kuchyně při vaření, jiné vám zase prospějí svými léčivými účinky. A pak jsou zde takové, jejichž aroma je příliš intenzivní na to, aby jej měli rádi komáři. Mezi bylinky, které komáři nemohou vystát, patří bazalka, máta, mateřídouška, rozmarýn, levandule a meduňka. Levanduli si můžete klisně nasušit a rozvěsit kolem terasy.

Pro nejlepší účinek rostliny i bylinky sázejte kolem cestiček, záhonů a poblíž míst, kde sedíte. Kromě sázení přímo do záhonu můžete vyzkoušet bylinky sázet i do závěsných truhlíků. Vaše zahrada bude hezká na pohled, vy zase ochráněni před komáry.

Jděte na to s elektřinou

Funkční metodou (avšak ne příliš příjemnou pro citlivější povahy) je použití speciálního lapače hmyzu, který hmyz naláká na své UV záření, hmyz přiletí a usmrtí je elektrický proud. Jde o tichého pomocníka, kterého stačí zapojit do elektrické zásuvky. Nesetkáte se zde s žádnou chemií, nebudete potřebovat žádné drahé náplně.

Nepřehlédněte: Papoušek, jediný domácí mazlíček, který dokáže opravdu mluvit

Jak jsme říkali již na začátku, komáři nesnesou přítomnost pavouků. Pokud vám tedy nevadí, klidně je na své zahradě nechte. Mezi další nepřátele komárů patří ryby, vážky, želvičky a žáby. K tomu byste ale museli mít na zahradě rybníček. A pro mnoho lidí jsou žáby mnohem horší variantou než pavouci.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
zavřít reklamu