Konec falešné dokonalosti! Do interiérového designu proniká asymetrie

Většina z nás si pod pojmem dokonalosti a rovnováhy představuje symetrii. I z tohoto důvodu tak často v našich bytech a domech dáváme přednost pravidelným tvarům či sudému počtu židlí, polštářů i dekorací na poličce. Současný interiérový trend ale stále více jako součást designu našich domovů prosazuje asymetrii. Proč?

Asymetrie versus symetrie

Možná to z ní poněkud překvapivě, ale asymetrie je zjednodušeně řečeno typem designové rovnováhy. Ve skutečnosti totiž existují tři různé formy rovnováhy, které můžete do svého designu zahrnout. Nejznámějším je zcela jistě symetrická rovnováha. Tento typ rovnováhy vzniká tak, že se místnost rozdělí na dvě poloviny, které se navzájem zrcadlí. Může jít například o obývací pokoj, kde se nachází dvě pohovky a mezi je nimi konferenční stolek.

Asymetrická rovnováha je taková, kdy je místnost vyvážena opakováním podobných forem, linií a barev, ale nedochází k zrcadlení nebo přesnému zdvojení. Obývací pokoj provedený v asymetrickém stylu může mít pohovku s odkládacím stolkem na jednom konci a stojací lampou na druhém. Kromě symetrické a symetrické rovnováhy existuje ještě rovnováha radiální. Tato forma zahrnuje umístění podobných předmětů kolem společného středového bodu. Nejčastěji se s ní setkáváme u jídelního stolu se stejnými židlemi.

Vizuálně zajímavější

Nyní, když už víme, co asymetrie z hlediska designu vlastně je, je důležité podívat se podrobněji na to, proč bychom ji ve svých interiérech měli využívat. Nejčastěji uváděným důvodem je, že interiéru dodává větší vizuální zajímavost. Tam, kde má opakování symetrických uspořádání tendenci působit časem monotónně, nás asymetrický vzhled udržuje „v napětí“.

Ve skutečnosti existuje psychologický základ, proč k tomu dochází. Souvisí to se způsobem, jakým náš mozek zpracovává informace. Snaží se zachytit co nejvíce vzorů a opakování, takže díky zrcadlovému efektu symetrického designu se v těchto místnostech velmi snadno zorientujeme. V asymetrických prostorech nejsou vzory tak okamžitě zřejmé, takže jejich zpracování trvá našemu mozku o něco déle, což je v konečném důsledku činí zajímavějšími. Asymetrické prvky jsou též skvělým nástrojem, který můžete použít, když chcete upozornit na určitý specifický prvek designu.

Neformální, uvolněnější i dynamičtější

Zamyslete se na chvilku nad různými symetrickými zrcadlovými uspořádáními, které jste někdy v interiéru viděli. Nezdá se vám, že ve většině případů má toto rigidní zdvojení symetrického designu tendenci působit nejen dokonaleji, ale také formálněji či přísněji? Naproti tomu asymetrické návrhy nejsou omezeny stejnou mírou dokonalosti. Přípustnost rozdílů v uspořádání umožňuje, aby prostor působil ležérněji, „zabydleněji“. Asymetrické designy mají proto obecně tendenci působit uvolněnějším, přirozenějším dojmem, protože na vytvoření rovnováhy spolupracují různé prvky.

Zdroj: theinterioreditor.com, livinator.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu