Koťátko v domácnosti: Víme, jak se o něj postarat

Pokud si chcete do své domácnosti pořídit čtyřnohého mazlíčka ve formě roztomilého koťátka, je právě ten nejvyšší čas – právě v tomto ročním období se jich totiž rodí nejvíce. Pokud však chcete, aby vašemu mazlíčkovi nic nechybělo, musíte vědět, jak se o něj postarat. Ale také to, jak a čím jej můžete krmit.

Kdy si jej můžete odvézt domů?

I když je představa toho, že si domů odvezete pár dní staré koťátko lákavá, protože právě nejmenší koťata jsou nejroztomilejší, nemělo by tomu tak být. Pokud si k sobě vezmete malé kotě, můžete si zadělat na starostech – a to pořádných. Vzhledem k tomu, že i koťata žijí v prvních měsících z mateřského mléka jejich matky, musí vám být jasné, že jejich separací od ní může dojít k oslabení křehké imunity. Nemluvě o faktu, že jej jeho matka v prvních měsících vychovává a dodává mu sociální návyky. Při hrách s dalšími koťaty se učí lovit, ale také rozeznat agresi od hry. Pokud tedy chcete kotě, které bude v pořádku, počkejte a odvezte si jej až po dvanáctém týdnu jeho života.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Máte malý byt? Dodejte mu prostor pomocí několika optických triků

Jak krmit koťátko?

Vzhledem k tomu, že kočka získá během prvního týdně života téměř dvojnásobnou váhu a roste rychleji než dítě (až 15krát), je jasné, že musí být opravdu kvalitně vyživováno. S přikrmováním kotěte začínejte v průběhu třetího až čtvrtého týdne, do dvanáctého týdne jej nechte, aby mohlo pít mateřské mléko – nejen, že bude mít kotě, stejně jako malé dítě, lepší imunitu, ale navíc se obejde bez nepříjemných žaludečních potíží. V mateřském mléku najdete vitaminy, které kotě potřebuje.

V případě, že kotě nemá dostatečný přístup k mateřskému mléku, je třeba pořídit mu speciální náhražku tohoto mléka – rozhodně kočce nikdy nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu a ta kočkám dělá problémy.

Nepřehlédněte: Vypěstujte si doma melouny. Poradíme vám, jak na to

Zdroj: Pexels

Podporujte kočičí imunitu a dopřejte jim dostatek vitaminů a dalších látek

Ve chvíli, kdy budete u kotěte snižovat příjem mateřského mléka a budete jej doplňovat o další stravu, se mějte na pozoru. A to platí nejen u koťat, ale také u psů. V tomto období může nastat takzvané imunitní okno, kdy se v těle kotěte snižuje množství některých protilátek, které si však ještě neumí samo vytvořit.

I proto je třeba do organismu malé kočky doplňovat tyto protilátky jinak – je třeba zajistit dostatečný přísun vitaminu E a C, chybět by neměly ani probiotika, která jsou například ve zvířecích jogurtech.

Jak často by se měla koťata krmit?

Ačkoliv mají kočky a koťata malý žaludek, mají extrémně rychlý metabolismus – a proto vás možná překvapí, kolik toho jsou schopny sníst. Koťata krmte po menších dávkách, ale klidně až 6krát za den. V krmivu by měl být dostatečný přísun bílkovin, kterých kočka potřebuje z pozice lovce hodně.

Tyto bílkoviny pomáhají při tvorbě svalů a tkání, navíc jsou primárním zdrojem energie. Pozorní buďte při servírování vnitřností – vzhledem k množství vitaminů jsou vhodné, ale jen v malém množství. Vnitřnosti, zejména pak syrová játra, obsahují také hodně minerálů, které mohou kočkám zatěžovat jejich ledviny. Ke krmení používejte granule i konzervy určené koťatům. Můžete jim podávat i maso, klidně syrové kuřecí, to je však třeba první přemrazit, aby se zbavilo případných parazitů.

Až bude mít kočka pět měsíců, krmte ji jen 3krát denně – snažte se o pravidelnost, vyhnete se tomu, že po vás bude krmivo vyžadovat ve chvíli, kdy vy ještě budete chtít spát.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: ,
zavřít reklamu