Krásná zahrada po celý rok aneb na jaké rostliny byste neměli zapomenout

Chcete mít takovou zahradu, která bude stát za váš pohled během celého roku? Bohužel, ani v současnosti neexistuje jediná rostlina, která by kvetla celoročně. Na druhou stranu – existuje spousta druhů rostlin, které vaši zahradu rozzáří na jaře i na podzim. Které rostliny to jsou?

Čím se můžeme kochat na jaro?

Na jaře se obvykle daří velmi dobře všem cibulovinám a hlíznatým rostlinám. Typicky se jedná o sněženky, narcisy, tulipány, hyacinty, ladoňky, modřenice nebo talovín. Oblíbená je také čemeřice, která velmi často vykvétá ještě pod sněhem. Velkou výhodou cibulovin je jejich velký výběr. Můžete si vybrat jak ty, které budou vhodné na skalku, tak i větší, které můžete dát do záhonů.

Co se trvalek týče, můžete sázet na koniklece, tařice, lomikameny, huseník, kamzičníky, hvozdíky, petrklíče či mateřídoušku. Trvalky, které kvetou na jaře a jsou menší, je ideální sázet buď na skalku, nebo je použít jako půdopokryvné rostliny.

Zdroj: pexels.com

Čtěte více: Dům jako z pohádky má 6 ložnic a 7 koupelen

Čím se můžeme kochat v létě?

Léto je časem, kdy si svoji chvilku slávy užijí všechny barevné trvalky, díky nimž se vaše zahrada může proměnit v ohňostroj barev. Svoji chvíli si zde užijí tyto trvalky: levandule, šanta, šalvěj, plamenky, denivky, turany, zvonky, zápleváky, čechravy, kopretiny, řebříčky, kokardy, krásnoočky, ostronožky či třapatkovky. Díky pestré paletě barev těchto trvalek si můžete svoji květinovou zahradu nakombinovat dle svého vlastního vkusu.

Je jen na vás, zda dáte přednost elegantní kombinaci růžové a bílé, nebo chcete mít zahradu plnou pestrých barev. Spousta z těchto rostlin má navíc i léčivé schopnosti, díky kterým si je zamilujete ještě víc.

Zdroj: pexels.com

Čím se můžeme kochat na podzim?

Pokud si myslíte, že k podzimu patří zahrada plná smutných a odkvetlých rostlin, jste na omylu. Protože i podzimní zahrada může vypadat hezky. Stačí, když se zaměříte na trvalky, které vykvétají na konci léta nebo začátkem podzimu. Mezi velmi oblíbené rostliny patří například astry, japonské sasanky, zlatobýl ale i rozchodníky. Právě rozchodník by neměl chybět na žádné podzimní zahrádce. Jedná se o rostliny, které kvetou až do doby prvních mrazíků. Vybírat si můžete z nejrůznějších barev. Uvidíte, že si vyberete tu svoji.

Zdroj: pexels.com

Nepřehlédněte: 4 největší zahradnické chyby, kterých se dost možná dopouštíte i vy

Čím se můžeme kochat v zimě?

Ačkoliv nemáte šanci najít rostliny, které by kvetly barevně i v zimě, nemusí vaše zahrada přesto působit smutně. Velmi příjemným dojmem mohou působit například okrasné traviny, na kterých se bude tvořit jinovatka. To samé platí o nejrůznějších keřích, které vnesou trochu barvy do jinak pochmurné zimy. Co se týče konkrétních rostlin, můžeme vám doporučit například okrasné prosa nebo vousatce.

zdroj: autorský text, zdroj foto: pexels.com

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu