Které bylinky by na vaší zahradě neměly chybět?

Je spousta bylinek, které je třeba znovu sázet každý rok. Najde se však také spousta těch, které patří mezi trvalky, které zasadíte jen jednou a budete si jich moct užívat po dlouhá léta. Kterých deset bylinek by vám ve vaší zahradě nemělo chybět?

Bylinky patří k nejsnáze pěstovatelným rostlinkám. Nejsou nijak náročné na údržbu, ale těšit se z nich můžete opravdu dlouho. Nemluvě o tom, že ty domácí jsou levnější a na chuť mnohem lepší než ty, které si koupíte v supermarketu. Spousta bylinek má také krásné květy, jichž si můžete v průběhu roku užívat. Myslete na to, že většina bylinek potřebuje dostatek slunečního světla, proto je nesázejte do tmavých koutů, kam se sluníčko sotva dostane. Co se týče umístění, můžete bylinky pěstovat jak ve vlastních truhlících, tak i mezi dalšími rostlinami. Bylinky se mohou stát krásnou ozdobou každého balkonu i terasy. Jaké bylinky můžeme pěstovat průběhu celého roku?

Zdroj: pixabay.com

Šalvěj

Šalvěj má měkké listy světle zelené barvy, její květy jsou na pohled velmi krásné. Šalvěj je skvělou bylinkou pro svoje antibakteriální, protizánětlivé, ale i antivirotické účinky.  Omezuje pocení, zabraňuje průjmům, pomáhá při různých žaludečních, střevních, ale také žlučníkových potížích. Je skvělá při nadýmání.

Tymián

Tymián je velmi nenáročná bylinka, které zvládá růst i v méně teplé a sušší půdě. Jedná se o rychle rostoucí bylinku s drobnými lístky a bílými, růžovými nebo fialovými květy. Tymián je bylinka vhodná pro udržení dobré nálady, ale také pro správné trávení. Uleví vám při chronických zánětech žaludku, podporuje krevní oběh. Dále také pomáhá při boji s astmatem či kašlem.

Čtěte také: Řezané květiny: Objevte triky, díky kterým vám budou dělat radost opravdu dlouho

Levandule

Levandule má všestranné využití. Je použitelná do koupele, do jídla, jako dekorace, ale také proti molům nebo při problémech s nespavostí. Z levandule si doma můžete připravit nejen sirup, ale také limonádu nebo třeba zmrzlinu. Olej z levandule poslouží jako dezinfekce, můžete ji použít i při nadýmání či při dalších trávicích potížích.

Zdroj: pixabay.com

Pažitka

Rostlinky pažitky obsahují velké množství vitaminů, zejména vitamin C, B12, ale také různé minerály, jako je sodík, vápník, železo či fosfor. Pažitka je skvělým pomocníkem pro dobré trávení, chrání proti plísním, ale má také protizánětlivé účinky. Pažitku si můžete dát na pečivo, do vajíček, ale i na spoustu jiných pokrmů.

Oregano

Tato bylinka má původ v Asii, Středomoří, ale také v Severní Americe. V dřívějších dobách byla bylinka využívaná k léčbě kožních podráždění, infekcí, ale i křečí. V současnosti se jedná o skvělou složku italské kuchyně. Oregano je vhodné používat při léčbě kašle, ale i při problémech s trávením. Má antibakteriální účinky a odhleňuje.

Máta

Máta je bylinka, kterou si můžeme přidávat například do limonád nebo si z ní udělat výborný čaj. Tato bylinka pomáhá při problémech s trávením, při křečích v břiše, ale i při nadýmání a plynatosti. Pokud chcete zvýšit chuť k jídlu, je pro vás tato bylinka ideální volbou. Nemluvě o jejích účincích při nachlazení.

Zdroj: pixabay.com

Šťovík

Šťovík je bylinka, která vám pomůže s odvodněním těla, vyčištěním střev, ale i krve. Jedná se o ideální součást potravy každého z nás – a to zejména na jaře. Prospívá nejen vaší sliznici, ale také pokožce. V případě, že trpíte rýmou a onemocněním dutin, vám šťovík rozpustí tuhé hleny a uvolní dýchací cesty. Jedná se o ideální přísadu do salátů.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu