Nacházíme se v polovině března a předpověď počasí nasvědčuje tomu, že jaro už začíná pomalu klepat na dveře. Dny se začínají prodlužovat, slunečního svitu přibývá a příroda se celkově začíná probouzet. To však neznamená, že nás ještě ráno nemohou překvapit přízemní mrazíky. Ty jsou pro některé méně odolné druhy sazenic naprosto likvidační, takže byste měli počkat s jejich výsadbou.
Dbejte na teplotu půdy
Výsev do zmrzlé země by se mohl sazenicím stát snadno osudným. Se samotnou výsadbou počkejte až do okamžiku, kdy uvidíte v půdě první známky života. Buďte trpěliví a vyčkejte na první plevele. Jakmile začnou růst, buďte si jistí, že se v půdě uchytí i semínka a sazenice odolné zeleniny. Pokud jste netrpěliví, můžete využít ohřívání zeminy za pomoci průhledných plastových fólií nebo clon. Po třech, až čtyřech týdnech se půda ohřeje natolik, že do ní budete moci zasadit semínka.
Je vhodné použít skleník?
První zeleninu můžete zasadit také do skleníku, kde budou mít jednotlivé rostlinky daleko lepší podmínky pro růst. Ve skleníku nebo truhlících umístěných v interiéru získají sazeničky zeleniny potřebou sílu, aby zvládli přesazení na venkovní záhonek. Daleko šetrnější je však výsev do speciálních modulů, které nenarušují kořenový systém.
Co můžete v březnu zasadit?
Jak již bylo řečeno, na začátku vegetačního období se nebude dařit všem druhům zeleniny. Například rajčata nebo okurky rozhodně potřebují svůj čas. Naopak byste se měli zaměřit na hrách nebo otužilé zelené saláty. Zkuste je zasadit do truhlíků nebo jednotlivých květináčů, což vám později usnadní jejich přesazení i s kořenovým systémem. Po přesazení se rostlinky daleko lépe chytí a začnou rychleji růst.
Pokud už jste nervózní a chtěli byste začít práce na zahrádce, pak se můžete pustit právě do pikýrování. Tato piplavá práce se vám rozhodně vyplatí, protože rostlinky zeleniny pak daleko lépe porostou.