Kvalitní sezení je důležité. Poradíme vám, jak vybrat jídelní židli

V posteli člověk stráví téměř třetinu svého života – i proto je její výběr velmi důležitý. Víte však o tom, že pokud se stravujete u jídelního stolu a ne na pohovce v obýváku, strávíte na jídelní židli klidně i 4 až 5 hodin denně? Z toho vyplývá fakt, že i výběru židle do vaší jídelny je třeba věnovat dostatečnou pozornost. A my vám dnes řekneme, jak takovou židli vybrat.

Ať už máte doma jídelnu v samostatné místnosti, nebo je součástí kuchyně či obýváku, jedno je jisté. Výběru jídelních židlí byste měli věnovat dostatečnou pozornost. Při výběru byste se měli zaměřit to, aby byla židle nejen pohodlná, ale také aby měla správnou ergonomii. Ta je určena materiálem, výškou i šířkou, ale také tvarem opěráku a úhlem, jaký spolu opěrák se sedákem svírají. Ideální úhel u jídelní židle je padesát stupňů. V současné době si můžete vybírat i velmi designové kousky, které jsou nejen pohodlné a praktické, ale také hezké na pohled.

Čtěte také: Jak se v zimě správně starat o svého čtyřnohého mazlíčka

Zdroj: pexels.com

Jaký materiál vybrat?

Materiál, z něhož je židle vyrobena, neovlivní jen vzhled židle, ale také její konečnou cenu. Pokud hledáte levnější židle, poohlédněte se po těch plastových – kupodivu mají poměrně dobou výdrž. Oblíbené jsou také židle ze dřeva nebo překližky. Takové židle jsou hezké, ale současně i finančně náročnější. Někomu nemusí vyhovovat fakt, že je dřevěná židle tvrdá – a tím pádem nemusí být příliš pohodlná. To však lze vyřešit slušivým polštářkem.

Naopak čalouněné židle jsou příjemně měkké, ale hůře se vám budou udržovat. Proto tyto židle nekupujte ve chvíli, kdy máte doma malé děti. Některé skvrny ze židle už nikdy nedostanete. Pohodlné kožené židle se naopak udržují dobře, zde si však opravdu dost připlatíte. U ratanového nábytku myslete na podsedák, jinak se vám na židli nebude sedět zrovna příjemně. Židle vám doporučujeme vyzkoušet. V případě objednávky na internetu hledejte tam, kde můžete zboží vrátit.

Nepřehlédněte: Jemná elegance v centru Barcelony vás nadchne

Zdroj: pexels.com

A co výše zmíněná ergonomie?

Správná jídelní židle by měla mít sedák zakloněný mírně dozadu, opěradlo by mělo být vyšší, aby se vám o něj dobře opíralo. Hrana sedáku by vás neměla tlačit v podkolenní, výška sedáku by měla být nižší, než je délka lýtka do podkolenní jamky. Co se týče hloubky sedáku, neměl by být moc dlouhý, ale ani krátký. Zkrátka tak, aby se vám z něj pohodlně vstávalo. Zadní nohy židle by měly být mírně prohnuté, konstrukce židle by měla mírně pružit. Prostor mezi sedákem židle a spodní stranou desky stolu by měl být velký alespoň 30 cm, aby se vám pod stůl vešly nohy.  

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu