Láká vás netradiční domácí mazlíček? Pořiďte si ještěra

Rádi byste doma měli nějaké domácí zvířátko, ale na venčení psa nemáte čas, na kočky máte alergii, u papoušků se obáváte, že budou křičet, a u hlodavců, že vás kousnou? V tom případě může být řešením plaz. Nelekejte se, plazi nejsou jen hadi. V posledních letech si totiž poměrně hodně lidí pořizuje jako domácího mazlíčka ještěra.

Ještěrů existuje velké množství, je důležité se vybrat takového, který se vám bude nejen líbit svým vzhledem, ale kterému jste zároveň schopni vytvořit co nejlepší životní podmínky. Pamatujte také na to, že zatímco některé druhy ještěrů jsou společenské a rády sebou nechávají manipulovat, jiné druhy jsou plaché a přílišná manipulace je stresuje. Jací ještěři patří mezi chovateli k nejoblíbenějším?

Leguán zelený

Leguáni jsou díky svému krásnému vzhledu, býložravé stravě a nenáročnosti velmi oblíbení ještěři pro začátečníky. Pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, kde obývají stromy v blízkosti vody. Vzhledem k tomu, že i v domácích podmínkách dorůstají značných rozměrů, je důležité jim poskytnou dostatečně velké a vysoké terárium. V teráriu se musí nacházet živé rostliny a větve na šplhání, bazének a také UVB osvětlení a topení. Leguánům sice chvilku trvá, než si na své majitele zvyknou, zpočátku bývají plašší, ale později se dají poměrně dobře ochočit a vzít je například čas od času i ven na „procházku“. Z hlediska stravy je leguán poměrně nenáročný, radost mu uděláte rozmanitými druhy zeleniny, ovoce, ale také pampeliškou.

zdroj: pixabay.com

Bazilišek zelený

Bazilišek zelený pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a mezi lidmi je známý tím, že dokáže běhat po vodě. Někdy se mu proto říká Ježíšova ještěrka. Je všežravec, živí se zejména různými bezobratlými živočichy, ale také ovocem. V zajetí je důležité mu potravu občas posypat vápníkem. Bazilišek potřebuje dostatečně velké terárium, jehož součástí je bazének, neboť miluje vodu. Mimochodem ve volné přírodě dokáže pod vodou vydržet až půl hodiny. Další důležitou součástí terária je UVB záření, klacíky, po kterých může šplhat, a živé rostliny, díky kterým bude snazší udržet v teráriu optimální vlhkost. Zatímco někteří bazilišci s sebou nechávají manipulovat poměrně snadno, pro jiné je to stresující, záleží na temperamentu konkrétního zvířete. Obdivovat je v teráriu z dálky je ale také zážitek.

Chameleon

Chameleoni jsou kromě své schopnosti měnit zabarvení známí také rychlým vymrštěním svého jazyka na velkou vzdálenost. V zajetí se nejčastěji chová chameleon jemenský. Pochází z vlhkých oblastí Arabského poloostrova, na což musíme myslet i při zařizování terária. Samozřejmostí je tak nejen zajištění dostatečného tepla, ale i vlhkosti. Dalšími důležitými součástmi terária jsou větve, živé rostliny, kameny či speciální tapety, kterými lze stěny terária polepit. Chameleon je sice všežravec, ale dává přednost živočišné stravě, především sarančatům a cvrčků. Z rostlinné stravy mu nejvíce chutná měkké ovoce.

Zdroj: everythingreptiles.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu