Léto je pryč, ale vy si zaplavte klidně i doma!

Pořízení vnitřního plaveckého bazénu je sice skvělý nápad, všichni ho určitě ocení, ale přemýšleli jste někdy nad tím, co to všechno obnáší? Jeho provoz je velice náročný, musí splňovat své požadavky na vlhkost, vytápění či ventilaci. Ale pokud jste na všechny tyto a spoustu dalších podmínek připraveni, tak se můžete směle pustit do jeho výstavby.

Kam bazén umístit?

Samozřejmě, že nejčastěji se bazén umísťuje do suterénu domu, kvůli tepelné izolaci, ale na druhou stranu je zde méně přirozeného světla. Často se právě kvůli tomuto problému buduje prosklený strop nad bazénem či jiné světlovody. Pokud toužíte po prosvětlené místnosti s bazénem, umístěte jej do přízemí či do haly. Tak si můžete navíc užít výhled na zasněženou zahradu, což vás jistě dobije příjemnou energií. Nejvhodnějším řešením se tedy jeví přístavba s prosklenou kontrukcí.

Jak na odpařování?

U bazénu klasických rozměrů se za hodinu vypaří až 5 litrů vody, takže přichází velký problém s vlhkostí – proto musíme tuto odpařenou vodu někam odvádět. Musíte mít nainstalovanou jednoduchou ventilaci, která cirkuluje vzduch z venku anebo klimatizaci, která zbaví vzduch vlhkosti. Nechcete přeci čelit tomu, že se v prostoru vašeho vysněného bazénu budou usazovat plísně, které způsobují hodně nepříjemné nemoci.

Musíte zakrývat!

V rámci snížení odpařování vody můžete dokonce i ušetřit při tak ekonomicky nákladném provozu. Tím, že bazén zakryjete, ušetříte skoro až 40 procent spotřeby energií. Nejlepší je použít plachtu či izolační fólii s ručním navíjením. Či můžete bazén vybavit lamelovým krytem se servopohonem, který nepřekáží při koupání ani výhledu do zahrady. Nemusíte se bát, že vám tento typ zakrytí bude překážet při koupání či relaxování. A hlavně – v případě nechtěného pádu dokáže unést psa či dítě, takže je nepostradatelným bezpečnostním prvkem.

Jak si zajistit teplo?

Zasklené prostory se, zejména v zimních měsících, velice těžko vytápějí. Tento problém často řeší podlahové konvektory. Ty se instalují přímo před francouzská okna či do prostor, kde se nedá topení umístit. Konvektory se do tohoto prostředí perfektně hodí, jelikož jejich veškeré elektrické i elektronické díly jsou samozřejmě opatřeny vodní ochranou. Nicméně vše má své pro a proti – tento typ vytápění není zrovna nejtišší, a tudíž může být váš odpočinek u relaxační hudby ohrožen.

A co hygiena?

Myslete na to, že pokud si vystavíte domácí bazén, je u něj třeba vystavět i novou koupelnu se sprchou a záchodem, popřípadě i menší šatnu. Pravidelná údržba je samozřejmostí, jelikož ve vlhkém prostředí se daří všemožným bakteriím a plísním. Používejte chemické přípravky, mořskou sůl či jiné alternativy. Základem jsou pomalu rozpustné tablety, které byste měli v případě čištění bazénu mít stále po ruce. Pokud si i tam nevíte s péčí o bazén rady, obraťte se na odbornou bazénovou firmu, která vám navrhne systém čištění na míru.

Nicméně, tohle je jen pár základních věcí, které musíte u svého bazénu dodržet, ale také v neposlední řadě je třeba myslet na čistotu vody a celého bazénu, tudíž ho musíte neustále čistit přípravky k tomu vhodnými a dávat pozor na jakékoli jiné znečištění, které může mít i fatální následky na váš bazén.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu