Ložní povlečení a rozměry letem světem

Nakupujete nové ložní povlečení? Pak se nezaměřujte jen na barvy, vzory a materiály, ale také na rozměry. Protože ani sebekvalitnější saténové povlečení vám neudělá radost, pokud se do něj vaše peřina nevejde. A to ani v případě, kdy se vejde, ale bude v povlečení plavat.

I když jste si možná až doposud mysleli, že výběr povlečení není nic složitého, není to tak úplně pravda. Ačkoliv jsou si lidé v konkrétních oblastech fyziognomicky velmi podobní a mají podobné zvyklosti, nejsou stejní. Také patříte k těm, kteří rozměry povlečení nikdy příliš neřešili? Většina osob je stejně objemných, postele mají také standardní rozměry, tak proč se starat o míry povlečení? Protože číselných údajů na nich uvedených je spousta. Pak se může snadno stát, že koupíte povlečení v zahraničí a nebude vám sedět. Co se standardní v Americe, není standardním rozměrem v Česku a naopak. To samé platí o nákupech přes internet. A jak vypadají rozměry napříč světem?

Zdroj: unsplash.com

Čtěte také: Alžběta (30): Dekorativní zázrak jménem macramé úplně změnil design celé naší domácnosti

Jak je to v Česku i ve světě?

Už dávno jsou pryč ty doby, kdy měly naše babičky polštáře o rozměrech 90 x 90 cm. V současnosti jsou nejdostupnější a nejčastější polštáře o rozměrech 70 x 90 cm, ze zdravotního hlediska jsou však doporučované zejména speciálně ergonomicky tvarované polštáře, které jsou mnohem menší. Kdoví, kdy bude naše klasika na ústupu. V současnosti jsou v Česku nejčastější rozměry polštářů 70 x 90 cm a přikrývka o rozměrech 135 x 200 cm.

Zdroj: unsplash.com

Z Německa až do přímořských oblastí

Stačí však vyjet kousek za hranice, například od Německa, kde lidé ulehají na polštáře o velikosti 80 x 80 cm a pod přikrývku o rozměrech 140 x 200 cm. A Francouzi? To odpočívají na polštářích o rozměrech 65 x 65 cm a přikrývají se přikrývkou o rozměru nejméně 200 x 200 cm – ta je většinou společná pro dvě osoby. S těmito rozměry se však můžete setkat i v dalších přímořských a středomořských státech, kde naši klasickou peřinu nahrazuje přikrývka, která vypadá jako prostěradlo.

Nepřehlédněte: Chcete prodloužit životnost své matrace? Pak zvažte koupi podložky na matraci

Vzhledem k tomu, jak se různé kultury prolínají, není divu, že seženete nejrůznější rozměry povlečení – výjimkou nejsou ani atypické rozměry. Každý má v rodině dlouhána, který ocení přikrývku s prodlouženou délkou, nemluvě o povlacích na polštářky, které mohou mít nejrůznější rozměry. 

Zdroj: unsplash.com

Autorský článek

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT