Ložnice je zdrojem energie. Měli byste se tam cítit příjemně a spokojeně.

Místo pro spánek a relaxaci by mělo být kvalitní. Trávíte zde třetinu svého života a v případě nemoci dokonce několik dnů. Navíc zde probíhá úzdravný proces. Ložnice nemusí být příliš velká, ale mělo by jít o plnohodnotný prostor s běžnou podchodovou výškou 260 centimetrů, s dostatkem denního světla a možností přirozeného větrání.

Umístění ložnice

Pokud je to možné, situujte ložnici do klidné části bytu, okna by měla také směřovat do klidného exteriéru, nikoli na rušnou ulici. Většinou je nutné dělat kompromisy.

Postel jako základ ložnice

K základu ložnice patří samozřejmě postel. Jestliže jde o dvoulůžko, standardní vnitřní rozměry, tedy rozměry matrace, jsou 180 x 200 centimetrů. Pro pohodlné vstávání by výška lůžka měla být 40 až 45 centimetrů, podobně jako výška pohovky nebo židle. A nejde jen o vstávání, čím blíže podlaze jste, tím více dýcháte prach, který se zde usazuje. Zaměřte se také na výběr čela postele. To může být namontováno na stěně nebo je součástí postele.

Čelo udává celkový ráz postele i celé místnosti. Některé typy ložnic mají postel s nebesy, jak je známe z historie. Působí velmi romanticky a v letních dnech látka funguje jako výborná moskytiéra. Postel s nebesy by měla být umístěna ve větším prostoru s vysokým stropem, jinak velmi opticky zmenšuje místnost. Neměla by také stát pod oknem, u topení či zády ke dveřím místnosti.

Drobný ložnicový nábytek

Nejčastější variantou jsou dva noční stolky z obou stran postele. Můžete mít stolky identické, ale zajímavé řešení je, pokud je každý jiný. Samozřejmě je důležité, aby se oba hodily do stylu interiéru místnosti. Noční stolky obvykle obsahují police či zásuvky, takže získáte další úložné prostory. Noční stolky dobře nahradí také police našroubované na zeď.

V ložnici často najdeme prádelníky či komody. V nich bývají umístěny drobné předměty, módní doplňky nebo spodní prádlo. Jedná se ovšem o solitérní nábytek, a tak je potřeba zvážit, zda komodu do místnosti pořídit, a to z hlediska praktického i estetického.

Šatní skříně

Do větších ložnic se často umísťují také šatní skříně. Je to praktické řešení, oblečení máte hned po ruce. Na skříně nepotřebujete velké množství prostoru, pokud mají posuvné dveře a nezabírají tak prostor nutný k otvírání dveří běžných.

Skvělé je, pokud mají dveře skříně z vnější strany umístěná zrcadla, opticky místnost zvětší. Pokud zrcadla na dveřích nemáte, snadno dokoupíte samolepicí kousky v různých velikostech i dekorech. Zrcadla jsou do ložnice obecně vhodným řešením.

Rady designéra

  • Pokud na lůžku pravidelně spí dvě osoby a rozměry místnosti to dovolují, pořiďte si postel ve velikosti 200 x 200 centimetrů. Pro vyšší osoby je vhodné zvolit délku lůžka 210 nebo 220 centimetrů.
  • Robustní postele s výrazným čelem nejsou vhodné do malých místností, opticky je ještě více zmenší.
  • Lůžko umístěte na důstojné místo a nechte jej v místnosti vyniknout!
  • Jestliže plánuje ložnici mladý pár, je vhodné nechat kolem postele dostatek místa pro případnou budoucí dětskou postýlku.

A jak se vám spí ve vaši ložnici?

 

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT