Masožravé rostliny jako netradiční oživení vašeho interiéru

Máte dost obyčejných pokojových rostlin, které vás už svým vzhledem nijak nepřekvapí? V tom případě můžete vyzkoušet masožravé rostliny. Od těch obyčejných je rozeznáte již na první pohled – a to zejména díky jejich netradičnímu až exotickému vzhledu, ale také poměrně originálnímu „krmení“.

Velkou výhodou masožravých rostlin není jen jejich netradiční a originální vzhled, ale také fakt, že vás zbaví všeho nežádoucího hmyzu. Masožravé rostliny uvolňují vůni, kterou vy sami nezaznamenáte, avšak hmyz ano – přilákají všechny mušky, komáry, ale i mouchy. Ty se však z jejich spárů nedostanou. Zní to lákavě, že? Pokud i vy zvažujete, že si nějaké masožravé rostliny pořídíte, přečtěte si naše tipy na jejich pěstování. Ačkoliv nejsou masožravé rostliny nijak zvlášť náročné na pěstování, stále vyžadují odlišný přístup od klasických pokojovek.

Čtěte také: Zlepšete si náladu, aneb které barvy by ve vašem interiéru neměly chybět

Zemina a voda budou základem, bez kterého se masožravé rostliny neobejdou

Masožravé rostliny se v přírodě vyskytují tam, kde půda nemá příliš mnoho živin. I proto jim bude stačit květináč s obyčejnou rašelinou. Ta by však měla být neustále vlhká, masožravé rostliny vodu milují. Pokud máte doma vodu tvrdou, zalévejte je spíše vodou dešťovou nebo destilovanou. Tvrdá voda by mohla způsobit jejich odumírání. Plánujete delší cestu mimo domov? Nechte rostlinky v misce s vodou.

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

Milují teplo a světlo, vydrží však i v zimě

Masožravé rostliny vydrží v teplotách mezi 8 až 35 stupni Celsia. Kromě pár kousků je můžete bez potíží také zazimovat – ideálně ve skleníku neb na balkonu, který je zasklený. Pokud však máte tu možnost, během léta je mějte na balkonu či parapetu. Masožravky milují teplo i čerstvý vzduch.

Víte o tom, že tyto rostliny můžete také krmit?

Pokud si myslíte, že krmení masožravek je základem úspěchu, není to tak úplně pravda. Základem pro jejich úspěšný život jsou teplo, světlo, voda a substrát. To však neznamená, že rostlinu nemůžete přikrmit, s krmením to však nepřehánějte. Rostliny si umí potravu ulovit samy – nemluvě o jejich tendenci plesnivět, pokud budou rostliny překrmeny. Pokud se chcete na krmení rostlin podílet, dávejte jim jeden kousek hmyzu jednou za týden.

Nepřehlédněte: Jak často bychom měli měnit ručníky a ložní prádlo? My to víme

Zdroj: pixabay.com

Tipy na masožravé rostliny

  • Špirlice – jedná se o hezkou rostlinu různých tvarů i barev. Hmyz zabíjí ve své tekutině. Jde o rostlinu, která vydrží i v mrazech do -20°C. V létě je třeba ji hodně zalévat, v zimě stačí méně. Nejlíp jí bude na parapetu, ale vynikne i na vašem stole.
  • Rosnatka – rosnatka nevyžaduje téměř žádné krmení, je však třeba dopřávat jí dostatek vody. Kapičky, které má na svých listech, jsou ve skutečnosti lepkavé kapky, na které se hmyz přilepí. V zimě ji nezalévejte, pokud nechcete, aby zplesnivěla.
  • Mucholapka – jedná se o nejrozšířenější masožravou rostlinu. Je nenáročná, vyžaduje pouze dostatek světla a vody. Hmyz uzavře ve svých čelistích, kdy čelist za chvíli zpátky otevře. Vyžaduje teplo, vodu – a v zimě je třeba ji pořádně zazimovat.

Autorský text | foto: pexels.com, pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu